Arguvandan

Üst Soyağacına Erişim Sağlandı

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından  e-devlet üzerinden Tek Tıkla Soyağacı uygulaması başlatıldı.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yapılan bir çalışma ile soyağacına erişimi sağlandı. Uygulama e-devlet üzerinden T.C. Kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile doğrulama yapılarak ilk giriş yapılmaktadır. Uygulamada Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü/Soy Ağacı Oluşturma” hizmetini ” seçerek soyağacınıza ait elektronik belge alınabilecek.

Uygulamada kişi kendisinden başlamak üzere üst soyağacını kimlerden oluştuğunu görebilecektir ve belge alabilecektir.

İnsanlar üst soyağacı uygulamasında annesi, annesinin annesi, annesinin babası, annesinin babasının annesi, annesinin babasının babasının kimlik bilgilerine erişilmektedir. İnsanlar baba tarafında ise babası, babasının babası, babasının annesi, babasının babasının annesi ve  babasının babasının babası isimlerine doğum ve ölüm tarihlerine erişmek mümkün olmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunda düzenli olarak nüfus kayıtlarının tutulmaya başlandığı 1800’lü yıllara kadar üst soy ağacı kayıtlarına ulaşılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir