Arguvandan

Yoncalı Barajının Gövde Dolgusu Tamamlandı

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Malatya’ya yaptığı yatırımlarla Malatya ilimizin bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Malatya ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Devlet Su İşlerinin Arguvan’da yaptığı önemli yatırınlardan olan Yoncalı barajının gövde dolgusu tamamlandı.

DSİ, tarafından yapılan açıklamada Arguvan İlçesi Yoncalı baraj çalışmaları hakkında 18 Ağustos 2021 tarihinde yaptı.

DSİ tarafından yapılan  açıklamada Yoncalı Barajının gövde dolgusunun tamamlanarak ön yüz beton imalatına geçildiğini belirtildi. Barajın ön yüz beton imalatının 2021 sonuna kadar tamamlanacağının hedeflendiği belirtilerek  şu ifadeler kullanıldı. “Gövde dolgusu tamamlanan Yoncalı Barajının ön yüz beton imalatlarına başlandı. Yoncalı Barajının tamamlanması ile 174 bin 90 dekar arazi sulanacaktır. Yoncalı Barajı’nın en önemli aşamalarından birisi olan kaya dolgu imalatları geçen yıl tamamlandı. Bugün başlanan ön yüz beton imalatlarının 2021 yılı sonunda tamamlanması hedeflenmektedir. Yoncalı Projesinin bütün bileşenlerinin tamamlanması ile 2021 birim fiyatlarıyla ülke ekonomisine yıllık 164,43 milyon TL tarımsal katkı sağlanacaktır” denildi.

DSİ tarafından yapılan açıklamada;”Yoncalı Barajı temelden 98 metre yükseklikte olup 114 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahiptir. Barajın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak”. Denildi. 

DSİ tarafından yapılan açıklamada Yoncal Barajından sulamadan faydalanacak yerleşim birimlerinin ise, “1- Akören 2- Alhasuşağı 3- Armutlu 4- Asmaca 5- Aşağısülmenli 6- Bozan 7- Çavuş 8- Çevreli 9- Ermişli 10- Eymir 11- Gökağaç 12- Gümüşlü 13- Güngören 14- İsaköy 15- Karahöyük 16- Kızık 17- Kömürlük 18- Kuyudere 19- Morhamam 20- Tarlacık 21- Tatkınık 22- Yeniköy 23- Yukarısürmenli” ibaret olduğu ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir