Arguvandan

Malatya da Ormanlık Alanlara Vatandaşların Girişi Yasaklandı

Malatya Valiliği, Malatya İli Orman Yangınlarını Önleme Mücadele Komisyonu 10 Ağustos 2021 tarihinda Vali Aydın Baruş Başkanlığında yaptığı toplantıda, 14 Ağustos- 19 Eylül 2021 tarihleri arasında, ormanlık alanlara, doğal sit alanlarına yetkili kişilerin  haricinde (Orman İdaresinden İhaleli/Tahsisli iş alanlar ve bu işte çalışanlar ile Orman İdaresi tarafından çalıştırılan kişiler hariç) girilmesi yasaklaması  kararı alındı.

Malatya İli Orman Yangınlarını Önleme Mücadele Komisyonu kararları aşağıya çıkarılmıştır.

“Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu Kararı (Karar No 2021/4)

13.08.2021

 6831 sayılı  Orman Kanunu’nun 69. Maddesine göre düzenlenen ve Bakanlar Kurulunun 10.09.1976 gün ve 7/12520 sayılı kararıyla yürürlüğe giren “ Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde  Görevlilerin Görecekleri İşler Hakkında” yönetmeliğin 32. Maddesi gereğince,  Malatya İli  Orman Yangınlarını Önleme Mücadele Komisyonu, Malatya Valisi Aydın BARUŞ başkanlığında aşağıdaki (7) maddeden müteşekkil tedbirleri Komisyon Kararı olarak kabul edilmiştir.

            1- Malatya İl sınırları içerisinde tüm ormanlık sahalar ile ormanlık saha içeren Doğal Sit Alanlarına 14 Ağustos-19 Eylül 2021  tarihleri arasında yetkililer haricinde başkasının (Orman İdaresinden İhaleli/Tahsisli iş alanlar ve bu işte çalışanlar ile Orman İdaresi tarafından çalıştırılan kişiler hariç) girmesi yasaklanmıştır. Yerleşik mahalle halkı hariç olmak üzere, vatandaşlarımızın gezi amaçlı ormana giriş ve çıkışları, orman içi yollarda, yol kenarlarında araç, ATV, UTV, motosiklet vb. vasıtalara sportif  amaçlı her türlü faaliyetleri ile çadırlı çadırsız kamp yapmaları, açık alanda ateş, mangal ve semaver yakmaları yasaklanmıştır.

            2- Malatya İl sınırları içerisinde; yetkili idarelerin gözetim ve denetiminde bulunan izinli park, piknik ve mesire alanları ile tabiat parklarında ve doğal sit alanlarında piknik yapmak serbest ancak açık alanda ateş ve mangal ateşi yakmak, piknik tüpü vb. kullanmak yasaklanmıştır.

            3- 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 31. ve 32. Maddeleri kapsamında olan mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

            4- Orman alanları civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları. orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

            5- Enerji Nakil Hatlarının  yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (TEİAŞ; FEDAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölgelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

            6- Tüm Belediyeler, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.

            7- İlçe Kaymakamlıkları ve Orman İşletme Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan  denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır.

            Bu tedbir ve yasaklara uymayanlar hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu, 5271 sayılı Türk Ceza Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunun ilke 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereği işlem yapılmasına karar verilmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir