Arguvandan

Malatya Lisesi

Cumhuriyet öncesi medrese olarak kullanılan Kernek Kanal boyunda şu anki Milli Eğitim Müdürlüğü binasında 1931 yılında Malatya Ortaokulu ve Lisesi öğretime açılır.

Malatya Lisesi 1945 yılında çıkan bir yangında yanarak kül olur. Kanal boyunda şimdiki Milli Eiğitim Müdürlüğünün bulunduğu bina yeniden inşa edilir.

Malatya Lisesi, şu anki yerinde modern bir binanın yapılması üzerine Kanal boyundaki binasını Malatya Ortaokuluna bırakarak günümüzde eğitime ve öğretime devam ettiği modern binasına 1960’lı yıllarda taşınır.

Malatya Lisesi, 28 Nisan 1960 sabahı İstanbul Üniversitesi bahçesinde tahkikat komisyonun kurulmasına karşı düzenlenen protesto mitingi sırasında öldürülen Turan Emeksiz’in adını alır.

12 Eylül 1980 Askeri darbesi sonrasında Turan Emeksiz Lisesinin adı “Malatya Lisesi” olarak değiştirilir.

2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı büyükşehir kanun ile büyükşehir belediyelerinin il mülki sınırları olarak belirlenmesi ile ülkemiz idari yapılanmasında değişikliğe gidilmiş, Malatya Lisesi Battalgazi ilçesi sınırları içerisinde yer aldığından okulun adı “Battalgazi Malatya Lisesi” olarak güncellenmiştir.

Malatya Lisesi (Turan Emeksiz Lisesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir