Arguvandan

İnönü Stadı ve Millet Bahçesi

Malatya halkının sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerini gerçekleştirmek için Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü tarafından Malatya Merkez Şehir stadı yapılmasına karar verilir.
Malatya İnönü Stadı 2015
Malatya İnönü Stadı 2015

Malatya Merkez Şehir Stadı 1947 tarihinde temeli atılır. Şehir Stadının ihalesi 1955 yılında yapılır. Stadın inşaatı tamamlanmamasına rağmen olarak 1958  yılında hizmete açılır. 1964 yılına gelindiğinde  ise çimlendirilir. Malatya Şehir Stadı, olarak milli bayram kutlamalarında, sportif faaliyetlerde halkına hizmet veren  Stad, 1967 yılında betonarma kapalı tribünü yapılarak gerçek anlamda inşaası tamamlanmıştır.

Malatya Şehir Stadı, Kurtuluş Savaşı kahramanlarında, Birinci – İkinci İnönü Savaşı ve Garp cephesi komutanı, Lozan Delegesyonu Başkanı, eski Başbakan ve ikinci Cumhurbaşkanımız, hemşerimiz İsmet İnönü’nün 25 Aralık 1973 günü vefat etmesi nedeniyle İsmet İnönü’ün anısına  adı “Malatya İnönü Stadı” olarak değiştirilir.
Malatya İnönü Stadı
Malatya İnönü Stadı
 
Malatya da spor tesislerine ihtiyaç varken, Millet Bahçesini şehrin çevresinde uygun bir arsada yapmak mümkünken, Malatya İnönü Stadı, halkın amatör takımların ve okulların hizmetine sunmak yerine; siyasal iktidar Cumhuriyet’in Malatya da bulunan önemli eserlerinden olan Sümerbank dokuma fabrikası, Tekel Tütün Fabrikası özelleştirilerek yok edildiği gibi Malatya İnönü Stadı’da “Millet Bahçesi” yapacağız gerekçesi ile yıkmayı tercih ederek bir tarihi yok etmeyi tercih etti.
Malatya İnönü Stadı Bir tarihin törenle yok oluşu
Malatya İnönü Stadı Bir tarihin törenle yok oluşu
13 bin koltuk kapasiteli, Uç Bağlar Mahallesinde 43.000 metrekare alan üzerine kurulu bulunan Malatya da Cumhuriyetin önemli kazanımlarından İnönü Stadı ve Atatürk Spor Salonu, Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, 2019 yerel seçimlerinde siyasi rant edinmek için acilen 4 Kasım 2018 tarihinde törenle yıkıldı. Tarihe tanıklık eden Malatya İnönü Stadını restore etmek, halkın hizmetine sunmak imkanı varken belkide dünyada ilk defa böyle bir eser törenle yıkılarak ortadan kaldırıldı. Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İnönü Stadı’ının yıkım töreninde yaptığı konuşmada Malatya’nın tarihinin olduğunu belirterek, “Ben ilkokuldayken, o zaman 23 Nisan, 19 Mayıs programları ilkokulun 23 Nisan programlarında burada yapmıştık. Yine ortaokul ve lise dönemimdeki 19 Mayıs gençlerin programları burada yapılıyordu” dedi.
Yıkılan Malatya İnönü Stadı ve Atatürk spor Salonunun, yerine Ocak 2020 tarihinde Millet bahçesi olarak temeli atılan ve günümüzde tamamlanma aşamasına gelmiştir.
 
Malatya Millet Bahçesi Çocuk oyun Alanı
Malatya Millet Bahçesi Çocuk oyun Alanı
Malatya Millet Bahçesi yürüyüş parkuru
Malatya Millet Bahçesi Geometrik Havuzlar
Malatya Millet Bahçesi Geometrik Havuzlar
Malatya Millet Bahçesi Tıbbi Bitkiler
Malatya Millet Bahçesi Tıbbi Bitkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir