Arguvandan

MASKİ Yeni Su Kaynakları Arıyor

İnsanlık tarihi incelendiğinde yerleşim yerleri olarak su kaynaklarına yakın, taşkın alanlarının dışında işlenebilir toprak alanlarında köyler kentler kurulmuştur.

Su kaynaklarını korunması ve verimli kullanılması için su politikaları ve yönetimi oluşturmak gerekir.

Malatya tarihini dikkate aldığımızda 50-60 yıl öncesine kadar su kaynakları bakımından zengin bir kent olarak ifade edilirdi. Malatya, su zenginliğini Tohma Çayından, Fırat Nehirin’den, Kuru Çay’dan, Sultansuyun’dan, Beyler Deresinden, Sürgü Takas gözelerinden, Melet Deresinden, Orduzu Çayından, Horata Suyundan, Elemendik, Orduzu (Pınarbaşı), Şiro Çayından, Gürpınar Şelalesinden ve meşhur Davullu Pınar, İnek Pınarı, Dutpınarı, Şabandere Pınarı, Güvercin Pınarı, Dana Pınarı gibi çok sayıda çay, dere ve pınarlardan almaktaydı. Verimli bir su politikası ve yönetimi oluşturamadığımız için 2900 kilometre kıvrıla kıvrıla akan  ve çevresine hayat veren Fırat nehirden yeterince faydalanamadık. Fırat aktı, Karakaya Barajı doldu, DSİ ve MASKİ baktı su kaynaklarımız artık yok olmak üzere.

Ülkemizin su politikasını ve yönetimini üslenen Devlet Su İşleri (DSİ) ve Malatya’nın su yönetimini yürüten (Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi) MASKİ’nin yanlış yönetimleri nedeniyle Malatya içme, kullanma ve sulama suyu konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır.  

MASKİ ve DSİ su politikalarında ve yönetimlerinde hazırcılığa yöneldiler su kaynaklarının hiç bitmeyeceğini sandılar. Küresel ısınma nedeniyle önceki yıllar kadar kar ve yağmur yağmıyor,  yer altı su kaynaklarını yeterince besleyemedi. 50-60 yıl öncesinde 5-10 metre derinlikte olan mevcut yer altı suları, sondajlarla çekilerek yer altı su seviyesi 50-100 metre derinliklere kadar inmesini görmezden geldiler ve tedbir almadılar. Su kaynaklarının yok olmasına, yer altı sularının beslenememesine ve su kıtlığına neden oldular.

Malatya  çevresindeki su kaynakları ve Fırat nehri Malatya için bulunmaz bir nimetken Fırat üzerine yaptığımız Karakaya Barajının sunduğu imkanlardan yeterince yararlanamadık. Fırat havzasını ve Malatya ovasını büyük oranda suyu akarında kullanmayı düşündük. Karakaya barajından suyu Malatya Ovalarının hakim tepelerine pompalayıp kullanmak yerine başlangıçda daha ucuz olan yeraltı su kaynaklarımızla tarlalarımızın sulanmasına müsaade ettik.

MASKİ, Malatya’nın içme ve kullanma suyunu temin etmek için yeni yeni su kaynakları arıyor. Yeni su kaynaklarının bulunması halinde Malatya’ya taşınacak su bir süreliğine Malatya’nın su ihtiyacını karşılayabilecek fakat bir başka yerleşim yerini susuz bırakacaktır.

Malatya’nın su ihtiyacını taşıma suyla karşılamak yerine, Karakaya Barajından Malatya ovasının hakim noktalarına pompalan su, elektrik enerjisi üretiminde ve aynı zamanda  sulamadan kullanılması halinde,  yeraltı sularını beslemek,  daha akılcı ve kalıcı bir çözüm  olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir