Arguvandan

Lider Kime Denir?

Son yıllarda siyaset arenasında baş döndüren gelişmeler yaşanıyor. Gerek Cumhur ittifakı bileşenlerinden, gerek Millet ittifakı bileşenlerinden kopmalar oluyor. Yeni yeni partiler kuruluyor.

Siyaset sahnesinde uzun yıllar görev yapmış, ancak partisi ile anlaşmazlık yaşayan, bulunduğu makam ve mevkiyi beğenmeyenler partilerinden ayrıldılar.

Eline bir mikrofon alıp, desteksiz atan bir çok kişi, hiçbir yeteneğinin olmadığını kendisi de biliyor. Ama Nasreddin Hoca misali, göle bir mayada ben çalayım, eğer göl maya tutarsa lider olurum diye düşünüyorlar.

Lider’in, kelime anlamını bilmeyenler, liderle, genel başkanı ve diktatörü ayırt edemeyenler, parti kurup, kendi kurduğu partiye genel başkan olmakla lider olduğunu zanneden zavallılar, dalkavuklarının dolduruşu ile sokak sokak gezmeye başladılar. 

Lider kime denir;  bulunduğu çevreye yarar sağlayan, süregelen gelenekte ileriye dönük köklü değişiklikler yapan, çevreyi yönetmek için sorumluluk  alan, bilgiye dayalı kararlar alabilen, uygulayan, elindeki gücü etkin kullanarak halkın gönlünde yer edinen, tutarlı, her yönü ile halka örnek  kişiye lider denir.

Elinde, mutlak ve sınırsız güç bulunduran, bulundurduğu askeri, ekonomik ve siyasi gücü, halk yararına değil, iktidarının devamı için kullananlara da diktatör denir.

Siyaset arenasında, günlük işleri yürüten, siyasetin gidişine göre pozisyon alan, danışmanların veya güç merkezlerinin isteği doğrultusunda hareket eden, siyasi partilerin en üst yöneticilere de genel başkan denir.

Halk, ne diktatörlerin, ne genel başkanların ne de kendisini lider zannedenlerin arkasından gitmez.

Halk, sadece liderinin arkasından gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir