Arguvandan

Malatya’nın Su Sorunu

Malatya, su kaynakları açısından ülkemizin en şanslı illeri arasında yer almaktadır. Coğrafi konum olarak, Fırat havzasında yer alması ve güneyinde yer alan Beydağları Malatya’nın içme ve sulama suyunu karşılamaktadır.

Son yıllarda, ilimizde uygulanan yanlış yapılanma ve sulama teknikleri nedeni ile, Doğu Anadolu’nun kuzeyinde doğan birçok dere ve çaylarla beslenen bu havza artık su sıkıntısı çekmektedir.

Malatya’nın su sıkıntısı doğasından ya da konumundan kaynaklanmamaktadır. Malatya daki bu sıkıntı tam anlamı ile yöneticilerin basiretsizliğinden, öngörüsüzlüğünden ve plansız yönetimlerinden kaynaklanmaktadır.

Malatya’da yöneticiler, uzun süreli planlamalar yapmayıp günübirlik yaşamakta ve sorunlara geçici çözümler getirmiştirler. 

Malatya’da içme ve kullanma suyu sıkıntısının nedenleri:

 • Malatya, yer üstündeki kar ve yağmur sularını yer altına çeken tarım arazilerini imara açarak, yer altı sularının beslenmesi dolaylı yoldan engellemiştir.
 • Yer altı suları sondajlarla tarımda, bağ ve bahçelerde hatta şehir merkezinde ki sitelerde kullanılması üzerine, yer altı ve yer üstü su kaynakları hızlıca tükenmektedir 
 • Park ve bahçelerdeki kullanılan sular içme sularından karşılanması su sıkıntısını tetiklemektedir. 
 • Tarım alanları ve Kuzey Çevre Yolunun imara açılması betonlaşmayı arttıracak ve yer altı sularının beslenme düzeni değişecektir.

İçme ve Kullanma suyu çözüm önerilerimiz;

 • Yer altı suları tarımsal sulamada kullanmayıp, tarımsal sulamanın (ilçe ve köyler dahil) su ihtiyacının tümü, petrol taşımacılığında kullanılan boru ve yöntemle Karakaya Barajından sağlanan su, Malatya’nın hakim tepelerine veya dağlarına çıkarılarak sulamada ve kullanmada kullanılsaydı içme, kullanma ve sulama suyu sorunumuz olmayacaktı.
 • Kapalı sistem sulama yapılması halinde, ilimizde yapılan baraj ve sulama göletlerine ihtiyaç duyulmayacak, göletlerin altında kalan 150.875.583 metrekare tarım arazisi tarım dışı bırakılmamış olacak çünkü gölet görevini Karakaya Barajı yapacaktır.
 • Malatya, güneş ve rüzgar enerjisi üretebilecek coğrafi yapıya sahiptir. Su pompalamak için, ihtiyaç duyulan enerjiyi rüzgardan güneşten hatta taşınan suyun altına kurulacak hidroelektrik santrallerinden üretilmesi mümkündür.

 

 Kaynak sularını veya yeraltı sularını bölge dışında içme suyu olarak kullanmak çözüm olmuyor. Bu yöntemle sorunlar çözülmeye çalışıldığı zaman bir bölgenin su ihtiyacı karşılanırken, bir başka bölge susuz bırakılıyor.

Son günlerde, medyada yoğun olarak yer alan “Doğal Sit Alanı” olarak ilan edilmiş olan Meled Deresinin suyu,  MASKİ tarafından içme suyu olarak, Malatya’ya taşınması gündemde. MASKİ tarafından bahsedilen su Malatya’ya getirilmesi halinde, Doğal Sit Alanı olan Melen deresi tahrip edileceği gibi, Sultansuyu Baraj gölünü besleyen önemli kollardan birinden yoksun kalacaktır.

O zaman, şu soruyu sormama müsaade edin. Sultansuyu Barajının kollarından birini keserseniz Sultansuyu Barajını nasıl dolduracaksınız?

One thought on “Malatya’nın Su Sorunu

 1. Dört hat’dan Su Pompalamakla Malatya’nın Su Sorunu Çözülür

  Malatya’nın sulama sorununu çözmek için, petrol boru hatları sistemi kullanılarak, Karakaya Baraj gölünden bir hat Morhamam’dan Arguvan Göl dağına pompalanacak Arapgir, Arguvan,Hekimhan ve Keban’ın tarım arazileri sulanacak.
  Karakaya Baraj, gölünden Bir hat Havaalanını arkasındaki dağa pompalanacak Yazıhan, Akçadağ’ın tarım arazileri sulanacak.
  Karakaya Baraj gölünden, Bir hat Akçadağ’ın arkasındaki dağa pompalanacak Akçadağ, Yeşilyurt ve Doğanşehir arazileri sulanacak.
  Karakaya Baraj gölünden, Bir hat’da İnönü Üniversitesinin arkasındaki dağ’a pompalanacak, Battalgazi, Kale ve Pütürge arazileri sulanacak.
  Böyle bir sulama sistemi kurulması halinde Karakaya Baraj gölünden azami ölçüde faydalanmış olacağız ve Malatya’nın içme, kullanma ve sulama sorunu çok büyük oranda çözülmüş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir