Arguvandan

Tony Blair’in Özürü

Irak 2 Ağustos 1990 tarihinde Kuveyt’i işgal etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 3 Ağustos 1990 günü 660 no’lu kararı ile işgali tanımadığını, Irak’ın Kuvvet’ten çekilmesini istedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 6 Ağustos 1990 tarih ve 661 sayılı kararı ile Irak’a ambargo uygulanması kararını aldı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 29 Kasım 1990 tarihinde aldığı 678 no’lu kararla Irak’a 15 Ocak 1991 tarihine kadar Kuveyt’i boşaltmaması için süre tanıdı, aksi halde askeri güç kullanacaklarını  bildirdi. Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Kuveyt’ten çekilmemekte ısrar etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konsey’inin oluşturduğu koalisyon güçleri 16 Ocak 1991 tarihinde Irak’a hava harekatı başlattı.

Irak’la, Koalisyon güçleri arasında ateşkes görüşmeleri 3 Mart 1991 tarihinde başladı. Irak, Kuveyt’i ilhak kararını kaldırmak ve savaş tazminatı ödemek başta olmak üzere bütün şartları kabul etti ve savaş sona erdi.

ABD ve İngiltere, Irak’ta kimyasal silah olduğunu iddia etti. Irak’ta kimyasal silah olup olmadığını araştırmak üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konsey’inden silah üretim ve depolarını denetlemek üzere 13 Kasım 2002 tarihinde 1441 sayıl kararı aldı.

Silah denetçileri, Irak’a denetleme için dönüş yaptı. Şubat 2003’e gelindiğinde müfettişler Irak’ta nükleer programa dair yeterli delil bulamadıkları ile ilgili raporu yayınladılar.

ABD ve İngiltere silah denetçilerinin kimyasal silah olmadığına dair raporlarına inanmadılar ve başta ABD olmak üzere; Birleşik Krallık, Polonya, Avustralya, İspanya, Danimarka ve İtalya savaşa hazırlandılar.

ABD Başkanı Bush, 17 Mart 2003’te Saddam Hüseyin’den Bağdat’ı teslim etmesini, iki oğlunu (Uday ve Kusay) alıp Irak’ı terk etmesini istedi. Bu taleplerin yerine getirilmesi için de 48 saat süre verdi.

Saddam Hüseyin’in, ülkeyi terk etmemesi üzerine  20 Mart 2003 günü ABD ve koalisyon güçleri saldırıya geçti. 9 Nisan 2003 günü Irak’ın başkenti Bağdat ABD ve koalisyon güçlerinin eline geçti ve savaş sona erdi.

Zamanın İngiltere Başbakanı Tony Blair, Irak’ın işgali ile ilgili 25 Ekim 2015 tarihinde Irak’ı işgal edebilmek için yalan söylediklerini kabul etti. Blair,“Şunu söyleyebilirim: Aldığımız istihbaratın yanlış olmasından dolayı özür diliyorum zira (Saddam Hüseyin) kendi halkına, başkalarına karşı kapsamlı bir biçimde kimyasal silah kullanmış da olsa, olduğunu düşündüğümüz program bizim düşündüğümüz şekliyle yoktu”dedi.

Tony Blair’in özürü, 2003’te yalanlar üzerine kurguladıkları Irak Savaş’ında,  Irak’ı işgalden kurtulmasına, ölen yüzbinlerce asker, sivil, çocukların hayata dönmesine, koca ülkenin yok olmasını ve ortadoğu’nun huzur bulmasına yeterli olmadı.

Özür, bilmeden, istemeden kaza ile olan hatalardan dilenir ve bir anlamı olur. Bilerek ve isteyerek yapılan eylemlerden sonra özür dilemenin bir anlamı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir