Arguvandan

Her Yer Erzincan İliç Olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul ile ilgili yaptığı açıklamada, “2021 yılı içerisinde projemizin ihalesini yapacağız ve kararlı bir şekilde de inşallah Kanal İstanbul Projesi’ni İstanbul’umuza, Türkiye’mize kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

 Kanal İstanbul, Avrupa yakasında Karadeniz ile Marmara denizinin su yolu ile bir birine bağlayacak bir projedir. Kanal İstanbul projesi, hayata geçirilmesi halinde otoyollar, tüneller, köprüler de olduğu gibi  geniş halk kitleleri bedelini ödeyecektir. Bu projenin, halka bir yararı olmayacak, ancak bu projeden bir avuç zengin hissesine düşen aslan payını alacaktır.    

Kanal İstanbul Projesi, hayata geçirilmesi halinde, İstanbul’un Avrupa yakasında bir çevre felaketi yaşanacağı gibi, kanal çevresinde kurulması planlanan yeni kent ve kentler le İstanbul’un nüfusunda 5-10 milyon bir artış yaşanacaktır.

Yeni kurulacak, bu kentlerde yaşayacak insanlar için, yeni yollar, binalar, parklar, eğlence alanlarına ihtiyaç duyulacak. Kanal İstanbul çevresine yerleşecek insanların bir kısmı, mevcut İstanbul’da ikamet edenler taşınacak ve bir kısmı da Anadolu’nun çeşitli köylerinden, kasabalarından, illerinde gelen insanlarla dolacaktır. Yani Anadolu’dan İstanbul’a 5-10 milyon insan göçü olacak. Daha önceki yıllarda yaşanan çarpık kentleşme nedeniyle nüfusumuz belli merkezlere toplanmış, köylerimiz, kasabalarımız boşalmıştı. Kanal İstanbul nedeniyle yaşanacak iç göç nedeniyle, köylerde üretici konumunda olan birçok insan, tüketici konumuna geçecek, tarım üretimimiz düşecek, tarım ve hayvancılık alanında ithalatımız artacaktır.

Köylerden, kentlere göç akınının hızlanması ile, köyler büyük oranda boşalacak, terk edilen köylerde arazilerimiz yok pahasına uluslararası büyük şirketlere peşkeş çekilecek,  savunmasız kalan dağlarımız, taşlarımız, suyumuz ve havamız yerli ve yabancı maden şirketlerinin vicdanına terk edilecektir.  

Kanal İstanbul’un yapılması halinde, Hekimhan’ın cevizi, Arapkir’in üzümü, Yeşilyurt’un kirazı, Yama, Kubbe ve Göl Dağındaki endemik bitkiler, arıcılık, hayvancılık ve tahıl ambarı Yazıhan yok olacak.

Kanal İstanbul’un yapılması halinde, bir gram altın için her yer Erzincan İliç olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir