Arguvandan

Bu vatan, Bu çevre, Bu Doğa Hepimizin

Çağımızın gereği olarak sanayileşme, endüstriyel tesisler, kimyasal, evsel atıklar, inşaat atıkları vs. çevre kirliğinin başlıca nedenleri arasındadır. Çevrenin ve doğal ortamını korunmasını için mücadele verenlere çevreciler, çevre veya doğa dostu denir.

“Yeryüzü, bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.” Biz yaşam süremizce emanetçiyiz. Bu dağlar,ovalar, nehirler bize ait değil, çocuklarımıza bırakmak üzere dedelerimizin emanetidir. Torunlarımızın emanetlerini sonuna kadar korumak, sahip çıkmak asli görevlerimiz arasındadır.

Üzerinde yaşadığımız toprağı, yabancı devletler tarafından yapılan saldırılara karşı nasıl koruyorsak, savaşıyorsak, toprağımızı, çevremizi ve doğamızı korumak içinde savaşmak zorundayız. Doğamıza saldıranın yerlisi, yabancısı, hısımı, akrabası, dostu veya A,B,C partilisi olmaz.

Doğamıza saldıran her kim ise o benim, senin, sizin ve insanlığın düşmanıdır.

Hiç kimsenin, torunlarımızdan ödünç aldığımız bu emanetin yok olmasına, her ne gerekçeyle olursa olsun göz yummasına hakkı yoktur.

Saldırını mazereti, altın madeni, kömür, demir, krom ve daha birçok madenler olabilir, fabrika, yol, yerleşim alanları ve para ve hırsı olabilir. Her ne amaçla olursa olsun, hiçbir şey doğamızı tahrip etmek için yeterli bir gerekçe olamaz.

Son zamanlarda vahşice saldırılan, dağlarımız, nehirlerimiz, ovalarımız tarım arazilerimiz yok edilmeye çalışılıyor. En verimli tarım alanlarımız imara açılmış, gökdelenler yükselirken, o güzelim et gibi toprakların üzerine dökülen betonlarla, asfaltlarla tarım dışına çıkarılıyor.

İnşaat sektörü para kazansın diye, köprüler, tarım alanlarından geçen çevre yolları, tüneller, kullanılmayan hava alanı inşaatları ile doğa her gün tehdit altında.

Doğayı korumak, her insanı, her vatanseverin, görevidir.

Gereksiz, siyasi çıkar ve rant amaçlı yapılan çevre yollarına, duble yollarına, hava alanlarına, köprülere, tünellere dur diyemediğimiz zaman, taş ocaklarının, maden ocaklarının çalışmasına, havamızın, suyumuzun kirlenmesine ve HES’lere dur diyemeyiz.

Doğamızı, çevremizi, korumaya köyümüzden, ilçemizden kentimizden başlamalıyız. Mücadelemizi dalga dalga tüm yurda yaymalıyız. Çünkü bu vatan, bu çevre, Bu doğa hepimizin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir