Arguvandan

2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Kemal Kılıçdaroğlu

Cumhurbaşkanlığının halk tarafından seçilmesini içeren Anayasanın 101. Maddesi 21 Ekim 2007 tarihinde TBMM tarafından değiştirilir. Değiştirilen anayasanın 101. Maddesi ilk defa 10 Ağustos 2014 tarihinde uygulanacaktır.

Cumhurbaşkanlığı seçimine AKP’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan, CHP ve MHP’nin çatı adayı olarak adlandırılan Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş aday olur.

Cumhuriyet Halk Partisi’ni seçmeni Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığını kabul etmeyerek sandığa gitmeyeceğini veya geçersiz oy kullanacaklarını ifade ederler. CHP’nin  yirmi kadar milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığına imza vermez.

Seçim öncesi yapılan anketlerde, Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda kazanma olasılığı yüksek olduğu görülür. Seçimi ikinci tura bırakmanın tek bir yolu vardır o’da seçime katılma oranını yükseltmekle mümkün olacaktır. Seçime katılımın az olması halinde Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda kazanması gün gibi ortadadır.

CHP milletvekili Emine Ülker Tahran, kazanma şansının olmadığını bile bile Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy vermeyenlerin sesi olmak ve seçimi ikinci tura bırakmak için Cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklar. Ancak Anayasa gereği Cumhurbaşkanı adayı olabilmek için, 20 milletvekilinin aday göstermesi veya yüzbin seçmen tarafından aday gösterilmesi gerekmektedir. CHP Genel Başkanı, Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletvekilleri üzerindeki yoğun baskı nedeniyle, Emine Ülker Tarhan aday olmak için gerekli 20 imzayı bulamaz. Emine Ülker Tahran’ın adaylığı gerçekleşmez.

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine, (Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş) üç aday katılır.

10 Ağustos 2014 akşamı sandıklar açıldığında, seçime katılım oranının yüzde 74.13 olduğu ve 14 milyon 409 bin 214 seçmenin sandığa gitmediği görülür. AKP’nin adayı, Recep Tayyip Erdoğan 21 milyon 124 oy alarak ilk turda Cumhurbaşkanı seçilir.

CHP-MHP ortak çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun 15 milyon 587 bin 720 oy alır ve seçime katılmayan seçmen sayısı ise 14 milyon 409 bin 214 olduğu görüldü. Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy vermeyecek ve sandığa gitmeyeceklerini ifade edenlerin adayı, Emine Ülker Tarhan’da seçime girebilmiş olsaydı, sandığa gitmeyenlerin en az yarısının daha seçime katılma olasılığı vardı. Bu da 7 milyon 204 bin 607 kişinin daha sandığa gitmesi ve seçime katılım oranının da Yüzde 87 olması muhtemeldi. Seçime yüzde 74.13 oranda katılımla Yüzde 51.79 oy alan Recep Tayyip Erdoğan’nı, seçime katılımın %87’ye çıkması halinde  alacağı oy yüzdesinin 50+1’e erişmesi mümkün olmayacağı için seçim ikinci tura kalacaktı. Halkımıza ikinci bir şans verilebilecekti.

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, o gün ki seçim ortamını ve anketleri doğru okuyamadığı için mi, geleceği öngöremediği için mi bilinmez, yola çıktıkları ile değil, yolda buldukları ile yoluna devam eder. Kemal Kılıçdaroğlu,  Emine Ülker Tarhan’ın adaylığını engellemekle kalmaz, aynı zamanda AKP iktidarının devamına da yeşil ışık yakmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir