Arguvandan

Sorunu Kökünden Çözmemiz Bir Zorunluluktur

Malatya Çevre Platformu üyeleri, 5 Şubat Cuma günü Malatya’nın Arguvan ilçesindeki maden şirketlerinin yaptıkları sondajları durdurdukları haberi basına yansıdı, öncelikle bu başarılarından dolayı Malatya Çevre Platformlu üyelerinin candan kutluyorum.

Maden şirketleri, ülkemizde yaptıkları maden arama ve işletme çalışmalarının tamamında yasal izinlerini aldıkları düşünüyorum.

Yerli ve yabancı büyük sermaye’ye sahip olan maden şirketleri, arkasına aldığı devlet desteği ve yöre halkının vasıfsız işçi desteği  ile engellenemez bir güç oluşturuyor. Bu gün yasal olarak başlayan maden çalışması, bir süre sonra arkasına aldığı güçle maden sahasını resmi yada gayri resmi olarak bir kaç katına çıkarma olasılığı mevcuttur.

Maden arama ve üretme çalışmalarında, kullanılan işletme teknolojilerini çevrecilerin bilmeleri her zaman mümkün olmayabilir. Halkın yaşam alanlarının yok edilmesine engel olmak, şirketlerin çalışmalarını yasal dayanaktan yoksun kılmak için mücadele etmeliyiz.

Çevrecilerin, maden sahasındaki mücadeleleri çok doğru ve yerindedir. Ancak bu kadar güçlenen maden şirketlerini durdurmak günlük eylemlerle mümkün olmayacaktır. Saha dışında eylemler devam ederken, saha içinde eski teknoloji ile üretim devam edebilecektir.

Maden şirketlerini durdurmak, doğamızı korumak için siyasi parti farklılığı gözetmeden her vatandaşın, her siyasi parti sempatizanının, çevre konusunda güç birliği yapması gerekmektedir. Çevreci olmayan maden yasalarının değiştirilerek, sadece ileri teknoloji ile maden arama ve işletmesine imkan verecek, yasal düzenlemelerle sorunu kökünden çözmemiz bir zorunluluktur.

Küçük ekonomik ya da siyasi çıkarlar, belki bazılarının bu gününü kurtarabilir, ama geleceklerini asla kurtaramaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir