Arguvandan

Yeni Tohma Köprüsü Hizmete Açıldı

Yeni Tohma Köprüsü Hizmete Açıldı

Malatya ilini kuzey yönünde bulunan il ve ilçeleri karayolu ile bir birine bağlayan Kırkgöz Köprüsü, 15. Yüzyılı sonlarında Tohma Çayı üzerinde yapılmıştır.

Yaklaşık 400 yıl hizmet veren Kırıkgöz köprüsü, Fırat Nehri üzerine yapılan Karakaya Baraj gölünün altında kalması nedeniyle, 1985 yılında demiryolu köprüsünün yanında, çift şeritli yeni bir karayolu köprüsü hizmete açıldı. Siyasi iktidarın karayollarında standardı yükseltme düşüncesi kapsamında yapılan karayolları ile uyum sağlamak amacı ile 2017 yılında 16 metre genişliğinde 517.5 metre uzunluğunda çift şeritli yeni bir karayolu köprüsünün inşaatına başlandı.

İnşaat çalışması tamamlanan Yeni Tohma Köprüsünün açılışına telekonferansla katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Yeni Tohma Köprüsü, 6 Şubat 2021 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun  ve çok sayıda davetlilerin  kaltılımı ile düzenlenen törenle hizmete açıldı.  Açılışda telekonferasla bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan  “Malatya ovasının iki yakasını birbirine bağlayan bu köprü, üzerinden geçen karayolu ve demiryolu hatları ile bölge ulaşımının can damarlarından biridir. Eski hali ile artık ihtiyaca cevap veremeyen köprümüzün yerine inşa edilen 517 metrelik yepyeni bir köprüyü şehrimize kazandırdık. Bu köprü sayesinde artık Malatya Hekimhan Sivas arasındaki bölünmüş yolda kesintisiz konforlu güvenli ve yüksek standartlı ulaşım sağlanabilecektir. Anadolu ve Orta Doğu’nun önemli güzergahlarından bir olan bu yolun, bölgede ticaret ve turizmin gelişmesine katı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir