Arguvandan

Adam Gibi Tıpış Tıpış Sandığa Gideceksiniz

Anayasasının 101. Maddesinin 21 Ekim 2007 tarihinde  “Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş ve yükseköğrenim yapmış Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip Türk vatandaşları arasından, halk tarafından seçilir” değiştirilir. Anayasasının 102. maddesinin “Cumhurbaşkanı seçimi, Cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasından önceki altmış gün içinde…. tamamlanır” denilmektedir.

Anayasa’nın 102 maddesi gereği Yüksek Seçim Kurulu  tarafından Cumhurbaşkanı’nın seçim tarihi olarak 10 Ağustos 2014 tarihi belirlenir.

Cumhurbaşkanı halk oylaması ile iki turlu seçileceğinden seçime güçlü girmek için partiler ittifak yaparlar. CHP ve MHP’nin ortak adayı olarak, İslam Kalkınma Örgütü Genel Sekreteri Prof.Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu  gösterilir.

CHP seçmeni, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığını kabullenmek istemez, itiraz ederler. Cumhurbaşkanı çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na itirazlar üzerine, Kemal Kılıçdaroğlu,   14 Temmuz 2014 tarihinde partisinin grup toplantısında bir konuşma yapar. Kemal Kılıçdaroğlu, elini kürsüye vurarak “Adam gibi tıpış tıpış sandığa gideceksiniz, demokrasinin gereğini yapacaksınız… Ekmeleddin Bey’i dinlediğiniz zaman içinize huzur doluyor. .. Bir bedel ödenecekse, önce ben ödemeye hazırım… Tatilcilere seslenmek istiyorum: Masalarda oturup ben oy kullanmayacağım diye ahkam kesmek demokrasiye inanmamaktır. O da Erdoğan’a benziyor bu da Erdoğan’a benziyor. Erdoğan’ı hiç tanımamışsınız demek ki… Biz Başbakan seçmiyoruz, hangi ülke partiyi yönetsin onu da seçmiyoruz. Cumhurbaşkanı seçeceğiz, herkese gönül bağı olan, herkesi seven, inanan, herkesi kucaklayan bilgili birikimli, bu toprakların yetiştirdiği değerli bir insan ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu toprakların yetiştirdiği değerli bir insan dediği Ekmeleddin İhsaoğlu 1943 Kahire doğumlu ülkemize ilk defa Yozgatlı hemşerilerinin daveti üzerine 2009 yılında gelmiş.

10 Ağustos 2014 gün seçim sandıkları açılır sayım sonucunda, 14 milyon 409 bin 214 kişi sandığa gitmediği halk oylamasına katılım oranı yüzde 74,13’de kaldığı görülür. Selahattin Demirtaş’ın 3 milyon 958 bin 048 oy alır, oy oranı olarak %9.76 oranında kalır.  CHP-MHP ortak çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun 15 milyon 587 bin 720 oy aldığı, oy oranının ise %38,44 kalır ve rakibi Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 milyon 124 oy aldığı oy oranı olarak %51.79 oranla ilk turda Cumhurbaşkanı seçilir.

Cumhurbaşkanlığı seçiminden kısa bir süre sonra Ekmeleddin İhsanoğlu, MHP’ye katılır ve 2015 Milletvekili genel seçimlerinde milletvekili seçilir.

CHP seçmeninin büyük bölümü hiç bir baskıya ve şantaja boyun eğmeyeceğini, kendi özgür iradesi ile oyunu kullanacağını gösterdi.  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir