Arguvandan

Partiyi Guguk Kuşlarının İşgalinden Kurtaracağız

Siyasi parti, içi doldurulmadığı zaman soyut bir kavramdır, elle tutulmaz, gözle görülmez anlamsızdır. Siyasi parti, ete kemiğe bürünmesi ile bir anlam ifade etmektedir. Siyasi partilerin ete kemiğe bürünmesi, bir anlam ifade etmesi insanlık tarihi kadar eskidir.

İnsanlar kabileler, topluluklar halinde yaşarken dahi onları yöneten, yönetenlere muhalefet eden gruplar oluşmuştur. İşte bu gruplar siyasi partilerin tarihini oluşturdular.

Kabile, aşiret veya devlet yönetimlerinde her yöneticinin karşısında mutlaka bir veya birden çok muhalefet vardı. Muhalefetler yönetimsel, etnik veya siyasal içerikli olabilirler. Her iktidar yönettiği toplumu mutlu ve mesut bir hayat sürmesi için çalışmak zorundadır. Demokrasilerde, monarşilerde, otokratik sistemlerde her türlü baskı altında dahi insanların kendi kendini yönetme arzusu yok edilememiş, muhalif düşünceler kendi kendilerini ifade etmişlerdir.

Siyasi partileri yöneten kişiler, yönettiği dönemlerden sorumludurlar. Başarılı olan siyasi parti yöneticileri, yönettikleri toplum tarafından ödüllendirilir, adları tarihe altın harflerle yazılır. Başarısız olanlar ise topluma hatalarından dolayı hesap vermek zorundadır.

Son 20 yılda, Cumhuriyet Halk Partisi’nde en az üç, dört dönem ve daha fazla milletvekilliği veya parti yöneticiliği yapan herkes,  CHP’deki kötü gidiş den sorumludur. Bu kişiler, bu gün seçmenlerine hesap vermezlerse yarın mutlaka tarih önünde hesap vereceklerdir.

9 Eylül 1923 den bu güne, dedelerimizden, babalarımızdan bu yana yüz yıldır, CHP’ye verdiğimiz oyların hesabını sorma zorunluluğumuz var. Hiç kimse  bizim oylarımızla CHP’nin kurucu felsefesini benimsemeyen, CHP’li olmayan, CHP’ye oy vermemiş liberalleri, 10 Aralık’çıları, Avrupa Birlikçileri, TESEV’ci gibi  marjinal kesimleri milletvekili yapmaya, partiyi onlara teslim etmeye hakkı yoktur.

Guguk kuşlarının (1), partinin asli unsurlarının partiden atmaya hakkı ve yetkisi olamaz. CHP’nin kuruluş felsefesini benimsemiş, gönül vermiş seçmenleri partiyi, guguk kuşlarına bırakmayacak, mutlaka bu işgali sonlandıracak ve hesabını da soracaktır.

Kaynak: 1- https://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/yilmaz-ozdil/guguk-kusu-2-977502/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir