Arguvandan

Böyle Muhalefet Partileri, Politikalarını Değiştirmediği Sürece İktidar Olamazlar

Dünya siyasetinde tek parti dönemlerinin dışında, bir partinin yirmi yılı aşkın aralıksız başarısından dolayı iktidarda kaldıklarına pek rastlanmaz.

Siyasi partinin / partilerin, iktidarda ne kadar uzun kalacağı muhalefet partisinin başarısına yada başarısızlığına bağlıdır. Başarısız muhalefet partileri, iktidarlar başarısız da olsalar yaşam süresini uzatırlar.

Muhalefet partileri, bir sonraki seçimlerde iktidar olabilmek için proğramlarını, projelerini halka anlatmakla sorumludurlar. İktidarların uygulamalarını eleştirirken, kendi politikalarını da anlatmaları gerekmektedir. Muhalefet, eleştirilerinde soyut kavramlar üzerinde değil, somut değerler üzerinde yapmalı. Muhalefet, eleştirilerinde halkın sağlığına, ekonomisine, eğitimine, yaşam şartlarına dokumalı. Muhalefet iktidarın yanlışlarından faydalanarak iktidar olmayı değil, kendi doğruları ile iktidar olmayı hedeflemelidir.

Muhalefet, iktidarı eleştirilerine devam ederken genelleme yapmamalı, genelleme yapılan eleştiriler, iktidar blokunda kenetleşmelere neden olur. Oysa ki muhalefetin iktidar olabilmesi için, iktidarın tabanından oy devşirmesi gerekmektedir. Kenetleşen bir bloktan, tozun zerresini koparmak dahi mümkün olmaz. Muhalefetin yapacağı eleştiriler, daha çok kişi bazlı olmalı, iktidar seçmeninin kabulleneceği ve anlayacağı nazik bir dille yapılmalı, hakaret içeren kaba bir dil, siyasi partiler arasındaki geçişleri engeller. Hedef alınan kişi, satraçdaki gibi doğrudan şah olmamalı, piyon, fil, at,  kale ve vezir’i düşürmeden şahın düşmeyeceği unutulmamalı, o’nun için şah direk hedefe konmamalı, zamanının gelmesi sabırla beklenmeli

İktidar blokundan, aniden büyük bloklar halinde kopmalar beklenmemeli. İktidar’ın elinde devlet gücü ve imkanları olduğu için iktidar blokundan büyük parçaların bir anda kopması söz konusu olmaz. .  İktidar blokunu destekleyen seçmenlerin, önce kararsızlar blokuna, daha sonrada muhalefet safına taşımak sabrını ve kararlılığını göstermek gerek. İktidar blokuna genelleme teşkil edecek, halkın milli ve  manevi değerlerini rencide edecek eleştiriler, iktidar blokundan kopmak üzere olan seçmenleri tekrar iktidar blokuna iter. Halkın, milli ve manevi değerlerini de kapsayacak eleştiriler, iktidar tabanını doğrudan etkileyeceğinden,  ya siyaset bilmemezlikten ya da iktidara hazırlıksız olan partilerin yapacağı yanlışlardır.

İktidara hazırlıksız olan partiler, ne yaparlarsa yapsınlar halka umut olamazlar, halkı inandıramazlar. İktidara hazırlıksız partiler,  halka ümit veremeyen partiler, kemikleşmiş seçmenlerini dahi sandığa taşımada zorluk çekerler.

Gündemi belirleyemeyen, iktidarın belirlediği gündeme takılıp giden siyasi partiler, politikalarını değiştirmediği sürece, belki mevcut koltuklarını koruyabilirler ama, iktidar olamazlar.  

One thought on “Böyle Muhalefet Partileri, Politikalarını Değiştirmediği Sürece İktidar Olamazlar

  1. Merhabalar öncelikle yazdıklarınız bir nebze doğru olma ihtimali var ama oda burjuva sistemi içinde muhalefet te iktidarda projeler ücrete bilir ve halka şuna bilirler ama oda dediğim gibi burjuva sistemi içinde yapıma bilecekseyler öncelikle muhalefet olan partilerin buradaki iktidarı almak istemelerini yoks başkanlık değilde kendi istedikleri sistemin değişmeden rejimi yönetecek sistem sıkışıklığı i nasıl asarız tartışması içine girmişler dır bu tartışmanın sonucu olarak şuan yapsana tartışmalar ve yapılan hamleler sistemin devamı için yapılacak şeylerdir emperyalist kapitalist sistemin yoluna turkiyede nasıl devm edeceği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir