Arguvandan

Uğur Mumcu’yu Saygı ve Rahmetle Anıyorum

24 Ocak 1942 tarihinde Kırşehir’de doğan ve 24 Ocak 1993 tarihinde Ankara Karlı Sokakta evinin önünde arabasına konan bomba sonucu katledilmişti.

Uğur Mumcu;  Üniversite hayatına, 1961 yılında Ankara Hukuk Fakültesinde başlamış, 1965 yılında tamamlamış, 1962 yılında henüz öğrenci iken 26 Ağustos 1962 tarihinde “Türk Sosyalizmi” konulu makalesini Cumhuriyet Gazetesinde yazmış ve “Yunus Nadi ” ödülünü almıştı. 1963 yılında fakülte öğrenci dernekleri başkanı seçilmiş, 1969 – 1972 yıllarında Ankara Üniversitesi Profesörü “Tahsin Bekir Balta’nın ” asistanı olarak çalışmıştı. 12 Mart döneminde bir yıla yakın tutuklu kalmıştı.  Üniversite mezunu olduğu için askerliğini yedek subay olarak yapması gerekirken Ağrı ili Patnos ilçesinde “sakıncalı piyade  eri” olarak tamamlamış.

Ben Atatürkçüyüm

Uğur Mumcu; Araştırmacı bir gazeteci olarak Yeni Ortam, Cumhuriyet Gazetesi, Ankara Ajansı, Milliyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. Meslek hayatı boyunca çok sayıda ödüller aldı.

Uğur Mumcu’nun ; Mobilya Dosyası, Suçlular ve Güçlüler, Sakıncalı Piyade, Bir Pulsuz Dilekçe, Büyüklerimiz, Çıkmaz Sokak, Rabıta, Tüfek İcad Oldu, Silah Kaçakçılığı ve Terör, Söz Meclisten İçeri,  Ağca Dosyası, Terörsüz Özgürlük, Papa-Mafya-Ağca, Sakıncasız Devrimci Demokrat, Liberal Çiftlik gibi daha bir çok kitap yazmıştır.

Ankara Karlı Sokakta 24 Ocak 1993 günü  bir suikast sonucu katledile araştırmacı gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’yu ölümünün 28. yılında saygı ve rahmetle anıyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir