Arguvandan

Avrupa Birliği İle İyi Komşuluk İlişkileri Kurulmalı

Türkiye ile Avrupa Birliği  arasında ilişkilerin yumuşaması için İngiliz haber ajansı Reuters’e kapsamlı bir analiz hazırlayan  diplomatlar, “Türkiye’nin değiştiğini göstermek için çok büyük bir jest yapması gerek” ifadesini kullanmışlar.

İngiliz diplomatlar, çok büyük bir jestin ne olacağı konusunda bir açıklama yapmamışlar. Diplomatların, jest diye beklentileri Türkiye’den koparacakları tavizler olarak düşünülmekte, AB, isteklerini tek tek sıralayıp hepsi bu kadar diye kendilerini sınırlamamışlar.  İsteklerinin ucunu açık bırakmışlar, hele bunları alalım, daha sonra yeni, farklı taleplerde bulunuruz demişler. Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in deyimi ile turpun büyüğünü heybede bırakmışlar.  

Bekledikleri jesti bize bırakmışlar. Artık ne kadar ve nasıl jest yapacaksak biz yapacakmışız.

Türkiye’nin, de gerçekten bir jest yapması gerektiğine bende inanıyorum, bu böyle olmuyor. Kapı komşuyuz, bizde bir atasözü vardır “ komşu komşunun külüne muhtaçtır” diye. Komşuyuz,her gün, her zaman çatışmak, didişmek iyi komşuluk ilkeleri ile uyuşmamakta.

Türkiye, Avrupa Birliğine karşı jesti çoktan yapmalıydı, çok geç kaldı, ama daha zaman geçmiş sayılmaz. Yarından tezi yok ardı ardına aşağıdaki jestleri yapmalı, Avrupa Birliği ile iyi komşuluk ilişkilerini kurmalı.

  • Lozan anlaşmasını harfiyen uygulamalı.
  • Avrupa Ekonomik Birliği, Avrupa Topluluğu, Avrupa Birliğine girebilmek için 1959’dan bu güne kadar yapmış olduğu müracatları, girişimleri geri çekmeli.
  • NATO, diye emperyalizmin jandarmalığını yapan örgütten zaman kaybetmeden ayrılmalı, NATO’nun ülkemizde bulunan tüm birimleri sınırdışı edilmeli, üslerine el konmalı.
  • Ege ve Doğu Akdeniz’deki ulusal haklarımız santimetresine kadar korunmalı, haksız ve hukuksuz yere işgal edilen ada, adacık ve kayalıkların bir an önce boşaltılması için gerekenler yapılmalı.
  • KKTC’nin uluslar arası camiada tanınması ve adı “Kıbrıs Türk Devleti” olarak değiştirilmesi sağlanmalı.
  • ABD, AB, NATO’nun Suriye ve Irak’taki operasyonlarına son vermesi için bölge ülkeleri ile ortak hareket edilmeli.
  • Batı Trakya’daki Türk ve Müslüman azınlıkların hakları korunmalı.
  • İkili ve uluslar arasında yapılan anlaşmalarda, karşılıklılık ilkesi gözetilmeyen anlaşmalar varsa iptal edilmeli.

Yukarıda bir kaç madde ile belirtilen, Avrupa Birliği’nin istediği jestleri yaptığımız an, Avrupa Birliği ve ülkeleri ile eşit iki devlet olarak anlaşmamız çok daha kolaylaşacaktır.

Bunların dışında, Avrupa devletleri ile anlaşmamız, ortak yaşamamız, komşuluk ilişkilerini yürütmemiz mümkün olmayacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir