Arguvandan

Kernek Parkı Yenileme Çalışması

Malatya’nın simgesi olan Kernek parkı, Malatya Belediyesi tarafından 1968 yılında yaptırıldı. İçinde gazino ve park olarak halka hizmet veren Kernek Parkı, son yıllarda yeni yeni projelerin uygulama alanı oldu.

Malatya halkının en eski eğlenme, dinlenme gezme ve stres atma yeri olarak bilinen Kernek Parkı içinde bulunan Göl Gazinosu ile ün yapmıştı.

Kernek Parkın Göl gazinosunda uzun yıllar ülkemizin, ünlü sanatçılarından Müslüm Gürses, Şükran Ay, Müşerref Akay, İzzet Altınmeşe, Selahattin Alpay gibi daha çok sayıda ünlü sanatçı sahne almıştı. Kernek Parkında yaşlı genç milyonlarca Malatyalının sevinçleri, gözyaşları, silmek istese de silemeyeceği anıları hatıraları vardı.

Kernek Parkı, 2012-2013 yıllarında Belediye Başkanı Ahmet Çakır tarafından sil baştan yeniden düzenlendi. Kernek Parkı’da yapılan inşa çalışmaları zaman zaman devam etti, bir türlü bitmek bilmedi. Park’a yel değirmeni, şelale, çocuk parkı, yeşil alanlar, seyir tepesi ve gölet yapılarak park, tarihinden ve anılarından koparıldı. 

17 Aralık 2020 tarihinde yapılan sözleşme ile 28 Aralık 2020 tarihinde  Kernek Park’ında inşaat çalışmaları yine  başladı. Kısa aralıklarla yapılan inşaat çalışmaları nedeniyle Kernek Parkı, Malatya’lıların unuttuğu, unutturulduğu bir park haline geldi.

Malatya halkı, ilimizin gelişmesi için hizmet eden, emek çeken, ter döken herkese minnet duyan vefalı bir halktır.  Taş üstüne taş koyanı asla unutmaz, hatıralarında yaşatır.

Günümüzde Malatya’da yapılan imar ve inşa çalışmalarında taş üstüne taş koymak değil, bir önceki kişilerin, yöneticilerin, devlet adamlarının veya hayır severlerin koydukları taşı kaldırarak aynı yere veya hemen yanına  farklı bir renkte veya desende bir taş koyuyorlar. Yani taş üstüne taş koyup binayı, eseri yükseltmiyorlar,  bir eserin yanına bir eser daha yapmıyorlar. Yapılmış olan bir eseri yıkıp, yerine veya şehrin farklı bir yerine yenisini yapıyorlar. Malatya’mızın tarihini, dokusunu, hafızasını yok ediyorlar.  

Malatya’nın son otuz kırk yılına baktığımızda 1970 yılında 13.000 koltuk kapasiteli bir stadımız vardı. 11 Mayıs 2012 tarihinde temeli atılan, Yeni Malatya Stadı  16 Eylül 2017 tarihinde hizmete açılmasına rağmen, Malatya’mızda bu gün yine bir stadımız var. Bir stadımızın yanında ikinci bir stadımız olmadı. İnönü Stadını 47 yıl hizmet verdikten sonra kendi ellerimizle,  törenle ve sevinçle yıktık. Aslında büyük bir maddi, manevi ve tarihi değere sahip  olan İnönü stadının yıkılmasından büyük üzüntü duymamız gerekiyordu.   İnönü Stadı yıkılmasaydı, okullarımız, öğrencilerimiz, gençlerimiz ve  amatör spor kulüplerimiz daha uzun yıllar bu tesislerden faydalanabilirlerdi. Ama biz stadın ayakta kalmasını, anılarını ve tarihini yaşatmayı tercih etmedik.  

1970-1971 yılında Kanal boyunda, Malatya Merkez Lisesi olarak eğitim ve öğretime açtığımız, aynı yıl içinde adı Atatürk Lisesi olarak değişen, 1978-1979 eğitim öğretim yılında Atatürk Kız Lisesi’ne dönüşen, 2012-2013 öğretim yılında Atatürk Kız Anadolu Lisesi adını aldı.  Battalgazi İlçesi Selçuklu mahallesine, 24 derslik bina yapılarak 2017-2018 öğretim yılının ikinci yarısında “Atatürk Anadolu Kız Lisesi”  yeni binaya taşındı. Malatya halkına 48 yıl hizmet veren okul’un eski binası 2018 yılı Nisan ayında yıkıldı. Bir döneme damgasını vuran koca bir okul, binlerce insanın anıları ve milli servet yok oldu. 

Kernek parkı, defalarca yapılmış, yıkılmış yeniden yapılmıştır. Kernek parkı, için bir başkan bir proje hazırlatmış, uygulamış bir süre sonra yeni gelen başkan farklı bir projeyi hayata geçirmişler.

Malatya’nın tarihini, anısını, kültürünü, parkın Malatya’lılar için anlam ve önemini  dikkate almamışlar. Her gelen başkan, ben yaptım oldu mantığı ile harekete devam etmesi halinde, Malatya’nın dününü (Sümerbank Dokuma Fabrikasını, Tekel Tütün Fabrikasını, SSK Hastanesini) hatırlayan kimsenin olmadığı gibi, herkes sadece bu günü yaşayacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir