Arguvandan

Arguvan Yoncalı Barajı İshale Tüneli’nin Açma Çalışmasında 1.600 Metre İlerleme Sağlandı

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Malatya – Arguvan İlçesi Yoncalı Barajı hakkında bilgi verdi. DSİ’nin yaptığı açıklamada 9.040 metre uzunluğundaki isale tünelinin 1.600 metrelik kısmının açıldığı bu ilerlemenin isale tünelinin % 29’una tekabül ettiğini açıklandı.

DSİ Genel Müdürlüğü’nün konu ile ilgili yaptığı açıklamanın tam metni aşağıya çıkarılmıştır.

“Malatya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Malatya ilimiz için çok büyük önem arz eden Yoncalı Barajı inşaatında çalışmalar devam ediyor. Barajın tamamlanması ile depolanacak olan 114 milyon m³ su ile 174 bin 90 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak. Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilen Malatya Yoncalı Barajında gövde dolgusu ve dolusavak imalatları tamamlanmıştır. 2021 yılında ön yüzü beton imalatlarının da tamamlanmasıyla Malatya Yoncalı Barajının inşaatı bitirilmiş olacaktır.

Yoncalı Sulaması İsale Tünelinde TBM ile Kazı Çalışmaları Devam Ediyor

Bununla birlikte Malatya Yoncalı Sulaması kapsamında yapımı devam eden 9.040 metre uzunluğundaki Yoncalı Sulaması İsale Tünelinde de çalışmalar devam ediyor. TBM ile tünel açmada 1.600 metre ilerleme sağlanmış olup işte fiziki gerçekleşme % 29 seviyesindedir.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 98 metre yüksekliğinde, 114 milyon m³ su biriktirme hacminde ve 2,25 milyon m³ gövde dolgu hacmine sahip Malatya Yoncalı Barajının ve diğer bileşenlerinin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarladaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır.

Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede tarımsal istihdama katkı sağlanacak ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2021 yılı birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 164.434.621 TL gelir artışının sağlanması hedefleniyor. 

Sulamadan faydalanacak yerleşim birimleri;

1-Akören 2- Alhasuşağı 3- Armutlu 4- Asmaca 5- Aşağısülmenli 6- Bozan 7- Çavuş 8- Çevreli 9- Ermişli 10- Eymir 11- Gökağaç 12- Gümüşlü 13- Güngören 14- İsaköy 15- Karahöyük 16- Kızık 17- Kömürlük 18- Kuyudere 19- Morhamam 20- Tarlacık 21- Tatkınık 22- Yeniköy 23- Yukarısürmenli”

One thought on “Arguvan Yoncalı Barajı İshale Tüneli’nin Açma Çalışmasında 1.600 Metre İlerleme Sağlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir