Arguvandan

Vaka Sayısında ki düşüşler, Test Sayısındaki Düşüşlerden Olabilir mi?

Köyün birinde bir anne ile bir oğlu birlikte yaşarmış. Anne’nin ve oğlunun okur yazarlıkları yokmuş. Kendi hallerinde köylerinde tarlalarını eker biçerler. Bir  inek ve  bir eşekleri varmış, ineğine  bakar sütünden, eşeğinin iş gücünden faydalanırlarmış. Bizim köylü, köyün etlisine sütlüsüne karışmazlarmış. Yıl on iki ay köyde kendi evlerinde, işlerindeymişler. Köy dışına çıkmadıkları için de dünya da ki gelişmelerden haberleri olmazmış. Oğlan, bir gün köye traktör’ün geldiğini görmüş, çok beğenmiş hemen koşmuş annesine   

-Ana, ana ben bir traktör alacam demiş. 

-Nasıl alacaksın oğul, paran pulun mu var ki alasın? hem sen ne anlarsın traktörden , sürmesini dahi bilmezsin. Allah korusun kaza yaparsın biri motorun altında kalır ölür sonra katil olursun demiş. 

-Ana, onda ne var bu iş benim elimin işi, kaza yaparsam yaparım, yapmazsam yapmam diye karşılık vermiş. 

Ekonomik güçleri olmadığı için traktörü almamışlar, kazada yapmamışlar dolayısı ile kimseyi’de öldürmemişler. 

Cumhuriyetin, ilk yıllarında yaşanan bu gerçek hikaye günümüzde de gerçekliliğini korumakta. Dünya’yı kasıp kavuran COVID-19 yaklaşık bir yıldır bazen artıyor bazen azalıyor. COVID-19’la yaptığımız mücadelede başarılı olsaydık vaka sayılarında sürekli bir düşüş olurdu. Başarısız olsaydık sürekli bir yükseliş olurdu. Şu an ne olduğunu bizde anlamıyoruz. Ancak anladığımız bir şey var Cumartesi, Pazar günleri sokağa çıkma kısıtlaması olduğu için vaka sayısında düşüşler yaşanıyor, diğer günler vaka sayısında tekrar yükselişler yaşanıyor.

Hafta sonlarındaki vaka sayılarında yaşanan düşüşler, sokağa çıkma kısıtlaması olduğu için test sayısında yaşanan düşüşlerden olabilir mi?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir