Arguvandan

Tohma Köprüsü 6 Şubat’ta Hizmete Açılıyor

Malatya’nın kuzey’inde bulunan  ilçeleri ve komşu illeri arasında ulaşım ve ticaretin  sağlanmasının önünde Tohma çayı tarihte ve günümüzde önemli bir engel oluşturuyordu. Tohma çayı üzerinde Osmanlı İmparatorluğu döneminde 15 yüzyılın sonlarında, 16 yüzyılın başlarında 3,60 metre genişlikte tek şerit  ve 222,5 metre uzunlukta  Kırkgöz köprüsü yapılmış.

 Kırıköz köprüsünün ulaşıma açılması ile birlikte Malatya ile Hekimhan, Arguvan,  Arapgir ilçeleri ve Sivas ili arasında karayolu bağlantısı sağlanmıştır. Kırıkgöz köprüsü,  Cumhuriyet’in ilk yıllarında 1921, 1941 ve 1945 yıllarında onarım görmüş ve 1985 yılına kadar hizmette kalmıştır.

Fırat Nehri üzerine Karakaya Baraj inşaatının 1976 yılında başlaması nedeniyle Kırkgöz Köprüsü, baraj sularının altında kalacağından dolayı yeni bir köprü yapılmasına  ihtiyaç duyulur.

Tohma Köprüsü, Yazıhan İlçesi Sürür Köyü yakınlarında demir yolu köprüsüne paralel olarak çift şeritli 517,5 metre uzaunluğunda karayolu köprüsü yapılarak 1985 yılında hizmete açılır. Malatya’nın Yazıhan, Hekimhan, Arapgir, Arguvan ilçeleri ve Sivas ili ile arasındaki karayolu bağlantısı çift şeritli Tohma Köprüsü ile sağlanır.  

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünce Malatya – Sivas arasında bölünmüş yol bütünlüğünün sağlanması, daha konforlu ve güvenli bir ulaşımın temin edilmesi  amacı ile mevcut karayolu köprüsünün hemen yanında 2017 yılında “Tohma Köprüsü Yapım Projesi” inşaatını başlatır.

Basına yansıyan bilgiler ışığında 12 bin metreküp beton, 2 bin 700 ton çelik kullanılarak 16 metre genişliğinde, 517,5 metre uzunluğunda yapılan Tohma Köprüsü inşaatının tamamlanma aşamasına geldiği ve köprünün 6 Şubat 2021 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla açılması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir