Arguvandan

Yeni Kömürhan Köprüsü Hizmete Açıldı

Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünce yapımına 2014 yılında başlanan yeni Kömürhan Köprüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın videokonferansla  ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun bizzat katılımı ile bu gün hizmete açıldı. 

Açılış töreninde bir konuşma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun açıklamaları şöyle; “Sayın cumhurbaşkanım; Anadolucun iki kadim şehri Elâzığ ve Malatya’yı birbirine bağlayan Kömürhan Köprüsü’nün açılışına teşriflerinizden dolayı şükranlarımı sunuyor, bakanlığım adına şahsınızı hürmetle selamlıyorum. Tüm ulaşım modları ile ülkemizi geleceğe yaşayacak bir altyapının oluşması için çakışmalarımıza büyük bir hız ve titizlikle devam ediyoruz” dedi.

Malatya – Elazığ arasında bu güne kadar yapılan köprülerin kısa tarihi.

Malatya – Elazığ arasında ulaşım tekne ve sallar’la sağlanmaktaydı, ancak Birinci Dünya savaşında asker sevkiyatını gerçekleştirmek üzere günümüzde demiryolu köprüsü yakınlarında  ahşap bir köprü yapılmasına karar verilir. 

Birinci Kömürhan köprüsü; Zamanın teknolojisi dikkate alınarak 1919 yılında 543 metre uzunluğunda bu gün ki demiryolu köprüsü güzergahı civarında ahşap köprü yapma çalışmalarına başlanır. Köprü 1924 yılında tamamlanarak hizmete açılır. Ahşap köprü 22 Nisan 1929 tarihinde 14 metre’ye kadar yükselen Fırat nehrinin sel suları ahşap köprüyü yıkmıştır.

İkinci Kömürhan Köprüsü ; Birinci Kömürhan köprüsünün 10-12 kilometre güneyinde betonarme köprü yapılması kararı verilir.  Kömürhan köprüsü 5 Temmuz 1930 günü ihaleye çıkar. Betonarme köprünün tüm masrafları dahil 322.400,00 Lira karşılığında iki yaka arasındaki uzunluğu 109,60 metre, 5 gözlü ve su seviyesinden 33.35 metre yükseklikte yapılan Köprü 5 Ekim 1932 Çarşamba Mustafa Kemal Atatürk tarafından hizmete açılır.

Üçüncü Kömürhan Köprüsü; 2. Köprünün Karakaya Baraj gölü altında kalması nedeniyle, ikinci köprünün bir kaç metre yakınına üçüncü köprünün yapılması kararı alınır.

Üçüncü Kömürha köprüsü, inşası 23 Şubat 1983 yılında başlar. Köprü, 135 metre uzunluğunda bir adet orta açıklık ve 76 metre boyunda iki adet kenar açıklıktan oluşmak üzere toplamda 287 metre uzunluğu, 11,5 metre eni olan köprü 15 Haziran 1986 tarihinde Başbakan Turgut Özal tarafından hizmete açıldı.

Dördüncü  Yeni Kömürhan Köprüsü; Malatya Elazığ arasında Karakaya Baraj gölü üzerinde yapılmaktadır. Üçüncü köprünün hemen yanında, ulaşımda standardın yakalanması, güvenli ve konforlu seyahat imkanının sağlanması amacı ile 660 metre uzunluğunda bir köprü ve devamında 2.400 metrelik iki tünelin yapılmasına karar verilir. 

Yeni  köprünün inşasına  2014 yılında başlanır. köprünün 386 milyon liraya mal olacağı hesaplanmıştır. Köprü, 2X2 şeritle hizmet verecek, 660 metre uzunluğu ve 23 metre genişliğe sahip olan köprü gergin eğik askılı sistem ile birlikte 2 bin 400 metre uzunluğunda iki adet tüp tünel ve 2 bin 95 metre bağlantı yolundan oluşuyor. Köprü doğu da bulunan 16 ili,  batıya bağlayacak olmasından dolayı  önem taşımaktadır.

Yeni Kömürhan Köprüsü tünelleri

2 Ocak 2021 günü hizmete açılan Yeni Kömürhan köprüsü, tünel ve bağlantı yolları ile turzim ve ticaret merkezlerine ulaşımı kolaylaştıracağı planlanmakta ve ayrıca Malatya- Elazığ arasındaki mesafeyi bir kilometre kısaltarak zamandan ve yakıttan tasarruf sağlayacağı yetkililer tarafından ifade edilmektedir.

Yeni Kömürhan Köprüsü
Kömğürhan Köprüsü tünel girişi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir