Arguvandan

Başkent’in Yeni Sembol Anıtı Yarın Açılacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada; Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 101. yıl dönümü nedeniyle önceki dönem  Genel Kurmay Kavşağına konulan kol saati heykeli kaldırılarak yerine Atatürk’ün Ankara’ya gelişini simgeleyen “27 Aralık 1919 Kızılca Gün” anıtı yaptırıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatı ile yaptırılan anıt’ın maliyetini ASO 2.Organize Sanayi Bölgesi tarafından karşılandı. Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 101. yıl dönümün olan 27 Aralık günü açılışı yapılacak anıt, 10 metre yükseklikte, milli mücadeleye inanmış Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Temsil heyetini, onları karşılayan halkı ve 16 Türk Devleti ile Türkiye Cumhuriyetini sembolize ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı. “Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 101. yıl dönümünde, Genelkurmay Kavşağı’nda “27 Aralık 1919 Kızılca Gün Anıtı”nın açılışını yapacak.  Maliyeti ASO 2. Organize Sanayi Bölgesi tarafından karşılanan yaklaşık 10 metre yüksekliğindeki anıt, milli mücadeleye inanmış Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Temsil heyetini, onları karşılayan Ankaralıları ve 16 Türk Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti’ni sembolize ediyor.

Mustafa Kemal Atatürk ve Temsil heyeti
Mustafa Kemal Atatürk ve Temsil heyeti

   Başkent Ankara, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 101. yıl dönümünde yeni bir anıta kavuşuyor.

   Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı koordinasyonunda yaptırılan ve maliyeti ASO 2. Organize Sanayi Bölgesi tarafından karşılanan “27 Aralık 1919 Kızılca Gün Anıtı”nın açılışı, pandemi nedeniyle temsili olarak 27 Aralık Pazar günü gerçekleştirilecek.

BAŞKENT’İN YENİ SEMBOLÜ OLACAK

    Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talebi doğrultusunda hazırlatılan ve 27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya gelişi ile Milli Mücadele yıllarını anlatan anıt, Genelkurmay Kavşağı’na konuldu.

     Heykeltraş Aslan Başpınar tarafından yaklaşık 10 metre yüksekliğe ve 4,5 metre ene sahip cam elyaf takviyeli polyester malzemeden yapılan anıt, 17 figür ve 1 rölyeften oluşuyor. Anıta verilen isim olan Kızılca Gün, Oğuz töresine göre bir devletin yıkılıp yeni bir devletin kurulduğu ve yeni liderin seçildiği gün olarak biliniyor. 

Atatürk'ün Ankara'ya gelişini karşılayan  Ankara’nın yiğit Seymenleri, Bacı erenleri, gençler ve çocuklar ile Milli Mücadele’ye inanmış Ankaralılar.
Atatürk’ün Ankara’ya gelişini karşılayan Ankara’nın yiğit Seymenleri, Bacı erenleri, gençler ve çocuklar ile Milli Mücadele’ye inanmış Ankaralılar

ANKARALILARI VE MİLLİ MÜCADELEYİ ANLATAN TARİHİ ANIT

    27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi’nin yıl dönümünde Başkentlilerle buluşacak olan anıtın kademeli mimari formu 16 Türk Devletini, Ay Yıldız ise Türkiye Cumhuriyetini temsil ediyor.

    Anıtta Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere dönemin Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi, Ankara Vali Vekili Yahya Galip, Müderris Beynamlı Hoca Mustafa Efendi ve ilk kadın muhtar Satı Kadın yer alıyor. Ana figürlerin etrafında ise Ankara’nın yiğit Seymenleri, Bacı erenleri, gençler ve çocuklar ile Milli Mücadele’ye inanmış Ankaralılar bulunuyor.

    Başkent’in yeni sembollerinden biri olacak anıt aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük medeniyet ve imparatorluklar kurmuş Türk milletinin devletsiz kalamayacağı fikrini ve tarihsel kültürel birikimini de sembolize ediyor.”

Atatürk’ün Ankara’ya gelişi
Atatürk'ün Ankara'ya gelişi seymenler
Atatürk’ün Ankara’ya gelişi seymenler
Atatürk'ün Ankara'ya gelişi Temsil heyeti
Atatürk’ün Ankara’ya gelişi Temsil heyeti
Atatürk’ün Ankara’ya gelişi 27 Aralık 1919 temsili anıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir