Arguvandan

ABD ile Yeni Bir Sayfa

Türk – Amerikan ilişkileri tarihte hiç olmadığı kadar her geçen gün ağırlaşıyor. Amerika, emperyalist bir ülke olarak hiç bir sorunu eşitlik ilkesi çerçevesinde çözmeyi düşünmüyor.

ABD, çözüm masasına  otururken,  daima masanın kontrolünün kendisinde olmasını, kuralları kendisi koyacağı anlayışı ile oturuyor. ABD’de, bu bakış açısı hakim olduğu için masaya oturmadan önce, masada eşitlik ilkesinin önemi anlatılmalı, aksi halde sahada direnileceği mesajı net olarak verilmelidir.

ABD’nin, eylem ve söylemlerine aynı oranda karşılık verilmediği zaman, daha ciddi, daha büyük taleplerin geleceği bilinmelidir.

Son zamanlarda, ABD ile ülkemiz arasında çıkan bir çok sorunlara, ABD’nin anladığı dilden cevap veremediğimiz görülmektedir. Bu bakış açısıda ABD ile yeni eşitlik ilkelerine dayanan temiz sayfalar açmamız mümkün olmayacaktır.

ABD’nin 4 Temmuz 2003’de, askerimizin başına çuval geçirme olayında bizde ülke içinde veya dışında aynı karşılığı verebilseydik, ABD uçak gemisinin attığı iki füzeyle, 1992 yılında vurulan TCG Muavenet firkateynimizi vuramayabilirdi.

TCG Muavenet firkateynimizin vurulmasına aynı karşılığı verebilseydik, ABD ülkemizdeki bir çok operasyonu yapamayabilirdi.

ABD, Kuzey Irak’ta terörgütlerine havadan yaptığı yardımlarda, yardım yapan bir kaç uçak ve helikopteri vurabilseydik, şimdi Kuzey Suriye’de terör örgütlerine yüz binlerce tır silah ve mühimmat yardımı yapamayabilirdi. Bizim de Kuzey Suriye diye bir sorunumuz olmayabilirdi.

Beyaz Saray’da, Başkan Obama’nın Başbakan Erdoğan ile konuşurken, elindeki beyzbol sopasına, Başkan Donald Trump’ın Barış Pınarı Harekatı’nın başladığı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mektuba gerekli cevabı verebilseydik bir çok sorunumuz çıkmadan çözülebilirdi.

ABD’ye anladığı dilden vereceğimiz her cevap, bu gün Başkan Joe Biden’la yeni ve temiz bir sayfa açmamıza vesile olurdu.

Ne yazık ki zamanında ABD’nin eylem ve söylemlerine gerekli cevaplar verilmediği için, bu gün o yeni ve temiz sayfalar açma imkanını kaybettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir