Arguvandan

S-400  Hava Savunma Sistemi

Türkiye hava savunma ihtiyacını karşılamak üzere uzu yıllar hava savunma sistemleri tedarik sürecine girdi. Yaptığı araştırmalar görüşmelerde Avrupa Birliği ve NATO üyelerinden hava savunma sistemlerini tedarik edemedi.

Türkiye zorunlu olarak ABD ve NATO üyeleri dışındaki devletlerden hava savunma sistemleri tedarik etme yoluna gitti. Ülkemiz, hava savunma sistemlerini Çin Halk Cumhuriyeti’nin CPMIEC firması üretimi FD-2000 sistemi’ni 3,44 milyar dolara yüzde elli  teknoloji trasferi yapmak koşulu ile 2013 yılında almak üzere anlaştı. Ancak ABD ve NATO ülkelerinin baskısı ile  2015 yılında Çin malı hava savunma sistemi alımı iptal edildi.

Ülkemiz 2016 Ekim ayında Rusya Federasoynu ile S-400 hava savunma sistemleri alımı konusunda görüşmelere başladı. Türkiye, Rusya’dan 2,5 milyar dolar’a dört batarya S-400 sistemi almak üzere anlaşma imzaladı.

ABD ve NATO ülkeleri, ülkemizin S-400 hava savunma sistemi almasına NATO silah sistemlerine uyum sağlayamayacağını, iddia ederek karşı çıktılar.

ABD, S-400 savuna sistemlerinin NATO sistemlerine uyum sağlamayacağı gibi saçma  iddiasını sürdürmeye devam ettirdi.

Nihayet Rusya Federasyonu, S-400 savunma sistemlerini 2019 yılında teslim etmeye başladı.

ABD ve NATO ülkeleri S-400 savunma sistemlerinin alımına engel olamamıştı. Ama ABD ve NATO ülkeleri, S-400’ü işlevsiz bırakmak için yoğun kampanyalar yürütmeye, ülkemize baskılar yapmaya başladılar.

Dost, müteffik, stratejik ortak olarak adlandırdığımız ABD, Hasım devletlere (İran, Kuzey Kore,Rusya vs) uygulanan CAASTA yaptırımlarını ülkemize karşı yürürlüğe koydu. Türkiye’yi hasım devlet ilan etti.

Türkiye, ABD’ye ve NATO’ya hiç bir zaman düşmanca tavır almadı.

ABD ve NATO, Türkiye’ye karşı Kıbrıs’ta, Kuzey Irak’ta, Ege’de Doğu Akdeniz’de, olduğu gibi Türkiye’nin ulusal çıkarlarının olduğu her yerde Türkiye karşısında net tavır aldılar.  

İşte bu aşamadan sonra, Türkiye’nin bütün cesaretini toplayarak, ABD ve NATO ülkelerine karşı net tavır almalı ve  şunu söylemeli.

Türkiye, S-400 savunma sistemini kendi hava savunmasını sağlamak için alıyor. ABD veya NATO’nun güvenliği  için almıyor.

Türkiye’ye, tehdit komşuları olan İran, Irak, Suriye, Gürcistan, Rusya, Bulgaristan’dan gelmiyor. Türkiye’ye tehdit batıdan ABD, Yunanistan ve NATO üyesi ülkelerden geliyor.

Türkiye, kendisini ABD ve  NATO   üyelerine karşı koruma ihtiyacı duyuyor. Bu nedenle alınan sistemin, NATO sistemi ile uyumlu olup olmaması o kadar da önemli değil, önemli olan ülkemizin hava savunmasını en iyi şekilde sağlamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir