Arguvandan

ABD ve Ambargo

İkinci Dünya Savaşından, savaşın kazananları olarak  ABD ve Sovyetler Birliği güçlenerek çıkar.

İki farklı dünya görüşüne sahip olan, ABD ve Sovyetler Birliği arasında Yalta ve Postdam konferanslarında görüş ayrılıkları ve güç mücadelesi başladı.

ABD, Avrupa’daki,  ekonomik, askeri ve siyasi çıkarlarını, Sovyetler Birliğine karşı korumak için, bir ileri karakol görevini yürütecek olan, ABD liderliğinde Belçika, Kanada, Danimarka, Fransa, İngiltere, İzlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç’den oluşan NATO teşkilatını kurdu.

NATO, kuruluş anlaşmasında yazmasa da özünde üyesi bulunan devletlerin savunma silah ve mühimmatları ABD devleti veya  ABD menşeyli silah firmaları tarafından karşılanmayı amaçlıyordu.  

Ürettiği ancak zamanla demode olan ihtiyaç fazlası silahları, üye ülkelere ucuz fiyata satarak yerli üretim, silah ve mühimmat fabrikalarının kapanmasını sağladı. Yerli silah üretemeyen ülkeler, silah üretemedikleri, teknolojilerini geliştiremedikleri için ABD’nin savaş sanayisinin ayrılmaz müşterisi oldular.

ABD, Askeri alanda kendisine bağladığı ülkelere sattığı silahlara ve yedek parçalara büyük fiyat artışları yaptı. Yüksek fiyattan sattığı silah ve yedek parçaların kullanımlarına kısıtlamalar koydu. Bu da yetmedi sattığı ülkelere silah ve mühimmatları ABD’nin onayı dışında kullanmama şartını kabul ettirdi.

ABD, NATO üyelerinin silah ve mühimmat üretme, teknoloji geliştirme, yeni silah edinmeleri konusunda sıkı bir denetimde tutma kararlılığında ısrarcı oldu. Yeni silah ve teknoloji üreten / edinen  devletlere askeri ve siyasi baskılar kurdu ve çok ağır ekonomik ambargolar uyguladı.

ABD, bu yolla silah ihracatında dünya birincisi oldu.

Silah ihracatında çok büyük paralar kazanan ABD, silah tekelini koruyabilmek için, Sovyet askeri tehdidini bahane ederek, çok fazla ülkede  askeri üs ve dinleme tesisleri kurdu. Bu askeri üs ve dinleme tesislerinde, Sovyetler Birliğinin askeri faaliyetlerini izledi. ABD, aynı zamanda  üs kurduğu ülkelerin askeri ekonomik ve siyasi faaliyetlerini de dinledi. ABD, yeri geldiğinde dost ve müttefik kabul ettiği devletlerin siyasal ve sosyal yapılanmasını kendi çıkarları doğrultusunda dizayn etti. ABD, kendi deyimi ile çizgiden çıkan devletlerde zaman zaman terör estirdi, siyasi cinayetler işletti ve zaman zaman iktidarları değiştirdi.

ABD,  askeri, ekonomik ve siyasi gücünü kullanarak bir çok devletin siyasi, ekonomik ve askeri olarak dizayn etme çalışmalarını dün yaptı, bu gün yapıyor,  ABD’ye karşı kararlı  ve dik duruş sergilenmezse yarında yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir