Arguvandan

Öğretmenler Günü

Dünya’da insanları eğitmeyi, öğretmeyi meslek edinmiş, çocukların ve gençlerin eğitim ve öğretimlerine rehberlik eden, kişiliklerine yön veren ve yaşama hazırlayan kişilere öğretmen denir.

Öğretmen, toplumun, her kesiminde, her meslek dalında yetiştirilmesinde emeği olan bir meslek dalı olup, öğrenilen bir bilgiyi, tecrübeyi bir sonraki nesillere aktaran kişilerdir.

Öğretmenler, çocukların yetiştirilmesinde anne ve baba’dan sonra en etkili olan meslek grubu üyeleridir.

Öğretmenlerin verdiği eğitimle, toplumlar barış ve huzur içinde, bilim ve teknolojide ülkelerini dünyada gelişmişlik sıralamasında üst sıralara çıkarması mümkün olmaktadır.

Öğretmenlerin ve öğretmenlik mesleğinin önemini bilen Mustafa Kemal Atatürk şöyle der.

*”Eğitim, kültür ve bilgi aydınlığa açılan en geniş penceredir.”

 *”Eğitimdir ki bir milleti; ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.”

*”En büyük savaş cahilliğe karşı yapılan savaştır.”

*”Gerçek kurtuluş ancak cehaletin ortadan kaldırılmasıyla olur. Cehalet kaldırılmadıkça toplum yerinde kalıyor demektir; yerinde duran bir şey ise geriye gidiyor demektir.”

*”Hiçbir zaman hatırınızdan çıkmasın ki, cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller istiyor.”

 “Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…”

Başta başöğretmenimiz ve yüce önderimiz ATATÜRK olmak üzere tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler günü kutlu olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir