Arguvandan

Anıtkabir’in Mimari Özellikleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 82. yılında Arguvandan.com olarak büyük bir özlem ve saygıyla anıyoruz.

Son yüzyılın en büyük lider ve devlet adamı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün ardından birçok devlet adamı tarafından saygı duyulan, düşünceleri kabul gören, siyasi büyüklük sıralamasında ilk sırada yer alan liderdir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’in bazı mimari özelliklerini paylaşmak istedik.

24 Ülkenin fidanları ile yeşeren Anıtkabir Barış  Parkı
24 Ülkenin fidanları ile yeşeren Anıtkabir Barış Parkı

*Anıtkabir’in yeri, Anadolu medeniyetlerinden biri olan Frig uygarlığının yerleşkesi olan Rasattepe seçilmiştir.

*Anıtkabir’in yapımı için seçilen Rasattepe’nin yüksekliği 907 metre, ancak kabrin bulunduğu nokta 905 metredir. Bu Atanın gözlerini yumduğu 9:05’i işaret etmektedir.

*Anıtkabir’e ilk girişte 26 tane merdiven mevcuttur, bu merdivenler 26 Ağustos’taki Büyük Taaruzu işaret etmektedir.

*26  adet merdivenden sonra karşımıza çıkan 5 merdiven topladığımızda 31 eder, 31 rakamı Yunan ordusunun bozguna uğratıldığı günü simgeler.

*Daha sonra önümüze yüksekliği  4 metre ile basamakların sayısı olan 26 çarpıldığında  104 sayısı elde edilir. Elde ettiğimiz 104 sayısı Mustafa Kemal Atatürk’ün özel ilgi duyduğu Maya medeniyeti ve  Maya takviminde 1 asır olarak kabul edilir.

Anıtkabir aslanlı yol

*Anıtkabir’in girişi olan aslanlı yol olarak adlandırılan koridorda 12 sağ’da ve 12 sol’da olmak üzere 24 adet aslan heykeli mevcuttur. Aslanların 24 tane olması, Oğuz’ların 24 boyunu temsil eder.

*Anıtkabir’e aslanlı yoldan girilmektedir. Aslanlı yolun uzunluğu 242 metre olup, taşların araları 5 santimetre aralıklarla döşenmiştir. Girişteki taşların aralıklı döşenmesinde ki amaç Ata’nın huzuruna çıkacak herkesin önce başını öne eğmesini sağlamak olarak düşünülmüştür.

Türkiye Büyük Millet Meclisi

*TBMM’nin mozoleye uzaklığı 1920 metre olup, bu uzaklık TBMM’nin kuruluş tarihini simgelemektedir.

Anıtkabir Atatürk'ün Mozolesi
Anıtkabir Atatürk’ün Mozolesi

*Mozolenin sütunlarının yüksekliği 19,44 metredir. Bu yükseklik Anıtkabir’in temelinin atıldığı yıl olan 1944 yılını simgelemektedir.

* Atatürk’ün boyu 1,73 metredir. Sütunların yüksekliği olan 19.44 metre ile çarptığımızda 33.6 rakamı bulunur. Bu 33,6 metre ise Anıtkabir’deki bayrak direğinin yüksekliğini  işaret eder.

Atatürk’ün Anıtkabir’e defini

*Tören alanından mozoleye toplam 42 adet basamakla ulaşılmaktadır. 42 basamak Mustafa Kemal Atatürk’ün 42 yaşında Cumhuriyeti ilan ettiğini göstermektedir.

*Anıtkabir’in dış cephe duvarlarında bulunan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve Onuncu Yıl Nutku, Orhun yazıtlarından esinlendiğini göstermektedir.

Anıtkabir duvar süslemesi

*Anıtkabir’in şeref salonun süslemelerinde bulunan yay, ok, yaba, koçbaşı, koç boynuzu, bereket ve kurt ağzı motifleri Hun ve Göktürk kurganlarındaki motiflerden esinlenilmiştir.

Anıtkabir Kurtuluş Müzesi

*Mozolenin uzun kenarı 72 metre ve kısa kenarı 52 metre olup, alan 3744 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Maya takviminde 365 gün vardır. Mozolenin alanı 3744 ile 365 çarpıldığında 1366560 sayısı karşımıza çıkar. Bu sayı güneşin kendi etrafında 3744 yılda  veya 1366560 günde dönmesini tamamladığını gösterir.  
*Şeref salonu ölçüleri 32*60 metre olup, Seref salonunun kısa kenarı ile uzun kenarını çarptığımızda 32*60= 1920 rakamına ulaşırız. Bu rakamda TBMM’nin kuruluş yılıdır.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 92 yılında saygı ve özlem ile anıyorum.

Yukarıda yayınladığım bilgiler yazılı ve görsel basından faydalanılarak hazırlanlmıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir