Arguvandan

Seçim Vaatleri

19 Ekim 1984 tarihinden Aralık 1997 tarihine kadar Karaca köyünde yaşadım.

Karaca – Parçikan yolu ve Karaca – Hekimhan yolundan Malatya’ya ulaşım sağlanırdı.

Karaca otobüsü Bozburun güzergahını takip ederdi. Köylülerden otobüs saati dışında  Malatya’ya gitmek ya da gelmek  isteyenler Karaca – Kuruçay yolunu kullanırlardı. O tarihlerde Karaca – Bozburun yolu az da olsa kum dökülmüştü ama yine de çamurlu bir yoldu. Karaca – Kuruçay yolu ise daha çok çamurluydu.

Bahsedilen yıllarda köyün önemli sorunlarının başında yol ve su sorunu geliyordu.  Anadolu’da her köyün olduğu gibi Karaca köyününde seçim arefesinde siyasi partilerden (köy adına) yardım alma gayretleri olurdu.    

Çok iyi hatırlıyorum, 20 Ekim 1991 milletvekili genel seçimlerinde  Anavatan Partisinden Yusuf Bozkurt Özal Malatya milletvekili adayı olmuştu. Hani şu Yazıhan’ın yeni ilçe olduğu, sandık sonuçlarının Malatya’da seçim sonuçlarını etkilediği ve yaklaşık bir hafta da sayılamadığı , seçim vardı ya, işte o seçimden bahsediyorum.

Ben ve Muhtar Hıdır Ağan Malatya’ya gitmiştik,  öğlen saatlerinde polisler Yusuf Bozkurt Özal’ın Karaca Köyüne gideceğini hazırlık yapması için muhtara bilgi verdiler.

Bir gün sonra, Ortaokulun yanında Yusuf Bozkurt Özal köylüler tarafından karşılandı. Ben ortaokluln bahçesinden dışarı çıkmadım. Özal’a bir çok kişi ev sahibi olmaları nedeniyle  hoş geldin,  dediler isteklerini ve ihtiyaçlarını sıraladılar. O günlerde,  Köyün sorunlarının başında içme suyu sorunu geliyordu. Dolayısı ile köylüler Özal’dan PVC su borusu istediler. Yusuf Bozkurt Özal, köylülerin isteklerini makul karşıladı ve yarın boruları göndereceği sözünü verdi. Gerçekten bir gün sonra bir tır dolusu PVC su borusu köye geldi. Ancak seçime çok kısa süre kalmıştı, boruların döşenmesi mümkün değildi.   Seçim bitti, iktidarda olan  ANAP’a bekledikleri oy Karaca köyünden  çıkmayınca bir kaç gün sonra PVC su boruları geldiği gibi, bir tır’a  yüklenerek geldiği yere tekrar götürüldü.

Siyaseten gönderilen PVC su boruları seçimden bir hafta önce ve seçimden bir hafta sonra olmak üzere toplam iki hafta, Karaca Köyünde tatil yapmış oldu.

Siyasilerin yapacağı iş, işleri bitene kadar, işleri bittikten sonra ne seçim vaatlerini hatırlarlar ne de kimseyi tanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir