Arguvandan

Fransa, Sudi Arabistan ve BAE’inden Yapılan İthalatlar Durdurulmalı

Son günlerde Fransa, Sudi Arabistan ve BAE’nin ve oluşturdukları koalisyonun ülkemiz aleyhine yaptığı girişimler, ülkemizin ekonomisini ve uluslararası ilişkilerini olumsuz etkilemektedir.

Ülkeler arasındaki ilişkiler karşılıklılık ilkesi esas olmalıdır.  Aksi halinde, ülkemizin ekonomik ve siyasi  çıkarlarını korumak mümkün olmaz.

Basında yer aldığı kadarıyla, Fransa ve Suudi Arabistan başta olmak üzere bir çok ülke Türk mallarına karşı boykot kararı almış, Kanada ise bazı sanayi ürünlerinin ihracatına ambargo koyarak bu durumu taçlandırmıştır.

Ülkemize karşı ambargo uygulayan devletlerin ürünlerinin alınmaması konusunda çağrıda bulunmak gayet doğal bir durumdur. Ancak  Kanada, Fransa ve Arap ülkelerinin ülkemizde bulunan fabrikalarında çok sayıda Türk işçisi çalışmakta, üretilen ürünlerle halkın ihtiyacı karşılanmakta ve ihracat da yapılarak döviz girdisi sağlanmaktadır. 

Ülke içinde üretilen yabancı sermeyeli mal ve ürünlerin boykot edilmesi demek o kurum ve kuruluşların kapanması demektir. Böyle bir boykotun uygulanması da daha çok çalışan insanlarımıza ve ülkemizin ekonomisine zarar verecektir. 

Ülkemizde uygulanan özelleştirme politikası nedeni ile yabancı sermayeli şirketlerin ülkemiz ekonomisinde ciddi anlamda söz sahibi oldular. Bilhassa Fransa’nın söz sahibi olduğu sektörlerin başında şeker fabrikaları, cam ve çimento sanayi, metal sanayi, bazı limanlar, enerji ve tarımsal sektörler bulunmaktadır.  Ülkemizde Fransa ve Arap sermayeli ürünleri boykot edersek o devletlerle beraber bizim işçilerimiz, tüketicilerimizi ve ekonomimizin de zarar görmesi muhtemeldir.

Uluslararası ilişkiler karşılıklılık esasına dayandığı için Türk mallarına karşı uygulanan boykot ve ambargolara karşı elbette cevap vermemiz gerekir. Ülkemiz içerisinde üretilen yabancı sermayeli malları boykot etmek yanlış bir metottur. Bir yanlışı bir başka yanlışla düzeltmek mümkün değil, yanlış ancak doğrularla düzeltilir.

İthal edilen ürünlerin ithalatının yasaklanması veya gümrük vergilerinin ithalat yapılamaz oranlara yükseltilmesi ile cevap vermek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Ülkemize karşı düşmanca tavır alan ülkelerin, ülkemizdeki yatırımları üretmeye devam etmelidir. Ancak ekonomik bağımsızlığımızı korumak için stratejik ürünlerin üretilmesi, stoklanması ve pazarlanması en kısa süre içerisinde devlet kontrolüne alınmalı yani devletleştirilmelidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir