Arguvandan

Yeşil Kuşak Projesine Feda Edilen Okullar ve Kamu Binaları

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, medya ya yaptığı açıklamalarda yeşil kuşak projesi kapsamında bulunan kamu binalarının, şehrin uygun yerlerine yenisinin yapılacağı ve başka mekanlara taşınacağını ifade ediyor. Kamu binalarının taşınmasından boşalan alanların ise, içerisine kütüphane, sosyal donatı alanları, spor tesisleri dinlenme yerleri ve kafeteryanın yapılacağı,  bundan sonraki törenlerin burada yapılacağını ifade ediyor.

Malatya’yı tarihinden, köklerinden koparmanın adı “Yeşil Kuşak” projesi oldu.

Malatya’da yeşil kuşak projesi kapsamında, Cumhuriyetin ilk yıllarına damgasını vuran, İnönü stadı, Merkez Lisesi (daha sonraki adı ile Atatürk Kız Lisesi), Şehit kemal Özalper Endüstri Meslak Lisesi, Malatya Ticaret Lisesi, Hacı Hüseyin Kölük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Malatya Gazi İlköğretim Okulu adları ile simgeleştikleri yerlerden koparılıyor.

Belediye Başkanı’nın açıklamaları doğrultusunda etap, etap çalışmalara devam edilmektedir.  Proje kapsamında taşınılması düşünülen, Cumhuriyetin ilk yıllarına damgasını vuran, Cumhuriyet’le özdeşleşen, tarihinden, köklerinden koparılan  kurumlarımızın kısa tarihlerini hatırlamamız faydalı olacaktır.

*Cumhuriyet döneminde Malatya’nın önemli eğitim öğretim kurumlarından olan 4 Kasım 1942 tarihinde Vali Fahri Özen tarafından, içeriğinde tesviye, marangozluk, ve demircilik  bölümleri bulunan, günümüzdeki tapu kayıtlarında Battalgazi ilçesi Hüseyinbey Mahallesi 3994 ada 20 nolu parselde 44.541 metrekare arazi üzerine yapılan  “Bölge Sanat Okulu” olarak hizmete açılır.

Bölge Sanat Okulu, 1943 -1944 ve devamındaki öğretim yıllarında elektrik, motor, makina ressamlığı, elektronik, döküm, makina model ve iş makinaları bölümleri eklenir. 1967 yılında  bünyesinde “Teknik Lise” açılır. 1967-1968 öğretim yılından itibaren ise Teknik Lise Makina, Motor, Bilgisayar ve CNC bölümleri açılır. 1987 yılından itibaren Anadolu Teknik Lise’ye dönüştürülür.

Bölge Sanat Okulu öğretmeni iken Başbakanlığın emri ile 1963 Yılında Kıbrıs/Lefke Sanat Okuluna  Tesviye Atölyesi Öğretmenliğine atanan Kemal Özalper ‘in 1964 Yılında Şehit olması üzerine okulun adı Malatya Valiliğinin teklifi ve Milli Eğitim Bakanlığının onayı ile Malatya Erkek Sanat Enstitüsü “ŞEHİT KEMAL ÖZALPER ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ” olarak değiştirilir.

*Önceki yıllarda topçu kışlası olan 1909-1914 yılları arasında Asker Sevkiyat Kışlası olarak kullanılan ve 1914 yılından itibaren okula dönüştürülür. Günümüzdeki kayıtlara göre Saray Mahallesi 92 ada 45 parsel 3.530 metre kare arazi üzerine yer alan okul, 1927 yılında eski temeller üzerinde ön cephesi kesme taştan, diğer cepheler moloz taştan yeniden inşa edilir. Bina inşa özelliğinden dolayı, Taş Mektep olarak anılır. Okulun adı, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1937 yılında Malatya’ya ikinci gelişi anısına “Gazi İlkokulu” olarak değiştirilir.

* Malatya Ticaret Lisesi, 1945-1946 öğretim yılında Mücelli Caddesinde ahşap bir binada eğitime başlar. Daha sonra, bir süre Saray Mahallesinde faliyetini sürdürmüştür. Son olarak 1951 yılında günümüz kayıtlarına göre Battalgazi İlçesi Hüseyinbey Mahallesi 3364 ada ve 8.870 metrekale alana sahip  8 nolu parsel üzerine “HALKEVİ” olarak yapımına başlanan binanın planı üzerinde tadilat yapılarak 1953 yılında Ticaret Lisesi olarak eğitim ve öğretime açılmıştır.

1982-1983 öğretim yılında zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam  tarafından öğretmen evi olarak tahsis edilmiş, Ticaret Lisesi eğitim ve öğretime ek binada devam etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir