Arguvandan

Malatya Battalgazi Devlet Hastanesi

Malatya’da Sağlık Sistemi Kuruluyor;

Malatya’da tam teşekküllü ilk hastane Mustafa Kemal Atatürk tarafından temeli atılan Malatya Devlet Hastanesi 1939 yılında Fırat Mahallesinde  hizmete açılmıştır.

Zamanla Malatya’nın ihtiyacına cevap vermeyen Malatya Devlet Hastanesine ek binalar yapılarak genişletilir.

Sosyal Siğortalar Kurumu Hastanesi Hizmete Açılıyor;

İlimizde Tekel Tütün fabrikasının  temeli sayılan 1925 yılında hizmete açılan  tütün atölyesi 1939 yılında Malatya Tekel Sigara Fabrikasına dönüşür. Sümerbank Dokuma Fabrikasının 1937 yılında hizmete açılır. Sosyal Sigortalar Kurumu çalışanların sayısının artması sonucu kendi çalışanlarını ve aile fertlerinin tedavi ve sağlık hizmetlerini karşılamak üzere 1954 yılında 30 yataklı   SSK hastanesi şehir merkezinde hizmete açar.

Malatya Beydağı SSK Hastanesi
Malatya Beydağı SSK Hastanesi

1954 yılının Aralık ayında temeli atılan 1 Ekim 1956’da işletmeye açılan Malatya Şeker Fabrikasının da kurulması ile Malatya tam bir üretim merkezine dönüşür. SSK üyelerine ve aile fertlerinin tedavi ihtiyacını karşılamak üzere  29 Ekim 1966 günü 255 yatak kapasiteli yeni hastanesini şeker fabrikasının karşısında hizmete açar.

Malatya’da 1966 yılında, zamanın şartlarına göre tam donanımlı biri Malatya Devlet Hastanesi  diğeri SSK hastanesi olmak üzere iki hastaneye kavuşmuş oluyor.

SSK Hastanesi Devlet Hastanesi İle Birleşiyor;

Siyasi iktidarların sağlık alanında yaptığı değişim ve dönüşümler nedeniyle Devlet hastaneleri ve SSK hastaneleri tek çatı altında birleştirilmesi kararı alınır.  Malatya SSK Hastanesi, Malatya Devlet Hastanesi ile birleştirilerek Malatya SSK Hastanesinin adı 2009 yılında Malatya Devlet Hastanesi Beydağı Kampüsü adını alır. Beydağı kampüsü yeni düzenleme ile 331 yatak kapasitesi,  25 poliklinik, laboratuvarla 1.000- 1.500 acil, 350 – 400 çocuk poliklinik ve 300 -350 civarında kadın poliklinik hizmeti verebiliyordu.

Devlet Hastanesi (SSK) Beydağı Kampüsü Kadın ve Çocuk Hastanesi

 

Siyasi iktidar, Malatya da sağlık hizmetlerini tek çatı altında toplamak üzere, 2013 yılında Turgut Özal Mahallesinde bulunan Şeker Fabrikasının arazisinin üzerine,  Malatya Şehir Hastanesinin temelini atar ve hastane  6 hizmet binası, 135.841 m2 kapalı alanı, 1040 hasta yatağı, 240 polikliniği, 23 ameliyat odası, 90 yataklı yoğun bakım ünitesi, 29 yataklı hemodiyaliz ünitesi ve modern teknolojiyle donatılmış birimleri ile 2017 yılında halkın hizmetine açılır.

Devlet Hastanesi, Şehir Hastanesine Devir ediliyor;

Malatya Devlet Hastanesi, tüm birimleri ile birlikte Malatya Şehir Hastanesine devredilir. Fırat Mahallesinde bulunan Malatya Devlet Hastanesi eski binasının bir kısmı semt polikılıniği olarak hizmet vermeye devam eder.

Malatya Devlet Hastanesi (eski binası ) semt polikılıniği
Malatya Devlet Hastanesi (eski binası ) semt polikılıniği

Battalgazi Devlet Hastanesi ;

1939 yılında hizmete açılan ve 2013 yılında Malatya Şehir Hastanesine taşınan Malatya Devlet Hastanesinin 32 bin 508 metrekarelik arsasının üzerine  bodrum, zemin ve +6 katlı iki bloktan oluşan Battalgazi Devlet Hastanesi inşaatı devam etmektedir. Hastane binası tamamlandığında 104’ü tek yataklı, 80’i iki yataklı olmak üzere 184 nitelikli hasta odası, 12 ameliyathanesi, 90 polikliniği ile hizmet verecek. Yoğun bakım yatak sayısı 36 olarak planlandı. Diyaliz ünitesi 5, palyatif servis 10, yanık ünitesi 2 yatak ile hizmet verecek. Acil serviste ise 8 poliklinik yer alacaktır. Battalgazi Devlet Hastanesinin Yaklaşık maliyeti 188.595.055,39 TL olarak ihale edilmiştir.

Malatya Battalgazi Devlet Hastanesi
Malatya Battalgazi Devlet Hastanesi

SSK Hastanesi Kapatılıyor;

Sosoyal Siğortalar Kurumu Hastanesi olarak kurulan 2009 yılında Malatya Devlet Hastanesine bağlanarak adı Malatya Devlet Hastanesi Beydağı Kampüsü olarak değiştirilen hastanede, 2017 yılında Fizik Tedavi, Kadın Doğum ve Çocuk hastalıkları dışında kalan birimler Şehir hastanesine taşındı.

2019 yılında şehir hastanesi kampüsünde yapılan 54 poliklinik, 294 yatak kapasitesi yeni yapılan Malatya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi 28 Ekim 2019’da tarihinde hizmete açılması ile SSK Hastanesinde faaliyetini sürdüren Fizik Tedavi, Kadın Doğum ve Çocuk hastalıkları birimleri de  yeni binasına taşınır.

SSK Hastanesi Binası TOKİ’ye Devir ediliyor ve Bina Yıkılıyor;

65 yıl Malatya’lılara hizmet veren SSK Hastanesi kurulduğu binada görevini tamamlayarak bina ve arsası TOKİ’ye devir edilir.

TOKİ’ye devir edilen SSK Hastane binası, Yeşilyurt Belediye binası yapılmak üzere 2020 yılı Temmuz ayında yıkımına başlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir