Arguvandan

Dövize Bakmaya Korkuyordur

Anadolu’da okullaşmanın yaygınlaşmadığı 1970’li yıllarda okuma imkanı bulamayan, okuma özlemi çeken köylüler, okul çağına gelen çocuklarını okutmak için ellerinden gelen tüm imkanları kullanmakta tereddüt etmezlerdi.

Arguvan halkı ortaokul çağına gelen çocuklarını okutmak için kendi imkanları ile okul binasını kendi imkanları ile inşa ettiler. Arguvan ilçe merkezi ve 46 köyün ortaokul ihtiyacını karşılamak üzere Arguvan Ortaokul 1964 -1965 öğretim yılında eğitim ve öğretim açılır.

Arguvan’da öğrencilerin konaklayacakları öğrenci yurdu ve pansiyonları yoktu. Henüz yeni ilçe olan Arguvan’da kiralık ev’de yoktu, kiralık ev olsa da kira masrafını karşılayacak öğrenci için öğrenci evi açacak  velilerin maddi imkanları da yoktu.  Öğrenciler, okula 7-8 kilometre mesafedeki köylerden yaya gidiş geliş yaparlardı. 

Köyde ikamet edip, ilçede ortaokul ve liseyi okuyan öğrencilerden biri de bendim.

Ortaokul 2. Ve 3. Sınıfta köyden ilçeye okumak için giden yalnız ben vardım. Köyümle okul arasında bir metreye yaklaşan kar’da ve bata çıka  çamur’da  5 kilometrelik  yaya  yol yürümem  gerekiyordu.

Okulumuzda ikili eğitim öğretim uygulandığı için sabah şafak vakti köyden çıkmam gerekiyordu. Okulla köy arasında öbek öbek evler, her evin kapısında bir kaç köpek vardı. Okul yolunda bir öğrencinin hatta yalnız yetişkin insanın dahi köpeklerden korkmaması mümkün değildi. Köpeklerin korkusundan köpeklere bakamıyorduk, ama tüm dikkatimiz köpeklerin üzerinde idi.   Çoğu zaman bitişik köyün öğrencileri ile köpeklerin bulunduğu evleri birlikte geçmeyi tercih ederdik.  

O günden beri insanların korktukları, sevmedikleri  varlıkların hal ve hareketlerini, pozisyonlarını  gizli, gizli gözlerinin ucu ile  takip etmeleri gerektiğini öğrendik.

Hani günümüzde derler ya “Döviz kuru benim için hiç önemli değil. Hiç işin o tarafına bakmıyorum.” Bunu söyleyen Bakan Berat Albayrak, mutlaka dövizin hareketlerinden çok korkuyordur, kendisi bakmaya cesaret edemediği için bakamıyor,  güvendiği, inandığı kişilere izleterek  raporlar alıyordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir