Arguvandan

Tatlı Sert Tütün ve Kaçak Sigara Kağıdı

Anadolu’da çocukların büyüdüğü, gençler evlenme zamanının geldiğini göstermek için sigara içerlerdi. Sigara içen gençlere insanların bakış açısı değişir, biraz daha ciddiye alınır, sigara ikram edilir, ikram edilen sigarası alınırdı.
 
Devlet tütünde kaçakçılığı önlemek için toplumun her kesimin içebileceği ucuz “Tatlı Sert” paket tütünü piyasaya sürmüştü. 
Anadolu Halkının geliri çok düşük olduğu için “Tatlı Sert” paket tütünü dahi içmekte zorlanır, yasak olmasına rağmen bir kısmı kaçak tütün içmeye yönelirdi.
 
O dönemde kaçak tütün yetiştirenler, pazarlayanlar, sigara kağıdını da  kaçak yollardan  bulmakta zorundalardı.  Sigara kağıtları kaçakçılar tarafından Suriye’den getirilir ve kaçak olarak satılırdı. Sigara tiryakileri, ucuz sigara içebilmek için  bir kaçak tütün bulundurmak, bir de kaçak sigara kağıdı bulundurmak gibi o zamana göre büyük cezalar gerektiren iki ayrı suç işlemiş olurlardı.
 
Henüz 7-8 yaşlarındayım, babam bir kaç arkadaşı ile sigara içerken, sigara kağıtları biter, benden sigara kağıdı getirmemi istedi. Sigara kağıdını getirdim, sigara kağıdının dış kaplamasında Arapça bir çok yazı vardı. İstemeye istemeye sigara kağıdının Arapça yazılı dış kapağını yere düşürdüm. Kocaman adamlar başladılar bana söylenmeye. Aman efendim o kağıdı yere atmayın, ayağınızı basmayın falan filan diye. O dönemde Türkçe okuryazar oranı yavaş yavaş yükselirken Arapça yazıyı okuyabilen kişi sayısı pek azdı. Köylüler, Arapça yazıyı Kuran’ı Kerim yazısı diye Kutsal olduğunu düşünerek sigara kağıdının dış kaplamasının yere düşmesine gönülleri razı olmadı, hemen yerden aldılar.
 
Bahsi geçen sigara kağıdı kaçak olduğu için köylülerin saklama imkanları da yoktu, kutsal olduğunu düşündükleri için çöpe de atamıyorlardı. Okuyamadıkları, anlamını bilmedikleri,  kaçak sigara kağıdının paketine kendilerince bir manevi değer yüklemişlerdi. Ama o sigara kağıdının dış kaplamasından kurtulmak da bir zorunluluk olmuştu.
 
Köylüler düşündüler taşındılar  ve ne yapsam günah olmaz dediler. Sigara kağıdını yakarsak kimse bulamaz atmadığımız içinde günah olmaz dediler ve sigara kağıdını yakarak kutsadıkları sigara kağıdının kutusundan kurtuldular.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir