Arguvandan

Vefat Artış Nedenleri Açıklanmalı

Ülkemizde bilemiyorum ama, Malatya genelinde önceki yıllara oranla ölümlerde büyük artışlar var.

Malatya’da gerçekleşen, ölümlerin defin işlemlerinin yapılması ve bir baş sağlığı mesajı yayınlamakla geçiştirilecek bir durum değil. Pandemi nedeniyle insanlar cenazelere, taziyelere gitmeseler de önceki yıllara oranla bir kaç katı ölümün gerçekleştiğini fark ediyorlar.

Evet, ölüm bir doğa kanunu mutlaka doğan herkes bir gün mutlaka ölecek, ancak her ölümünde bir nedeni olmalı, nedensiz ölüm olmamalı.

Dünya’yı kasıp kavuran “Koronavirüs” insanlar için çok büyük bir tehdit oluşturmakta. Dünya bu illetle mücadele için çok büyük mücadeleler vermekte.

Ülkemizde günlük olarak Sağlık Bakanlığı tarafından, Koronavirüs bilgilendirme tablosu yayınlanmakta, tabloda görünen o ki ülkemizde o kadar büyük can kaybına neden olmamaktadır. Ülke genelinde günlük  Koronavirüsten kaynaklı 50-60 ölüm gerçekleştiği yayınlanmakta. İllerin Mezarlıklar Müdürlüğü yayınladıkları günlük ölüm ilanlarında bir önceki yılların ölümünün bir kaç katı olduğunu küçük bir araştırmada görmek mümkün. Örnek, Malatya Mezarlıklar Müdürlüğünün yayınladığı taziye ilanlarında 18 Eylül 2018 günü 7 kişi vefat etmiş, 18 Eylül 2019 günü 4 kişi vefat etmiş, 18 Eylül 2020 günü 25 kişi vefat etmiştir.

Bir başka örnek, 14 Eylül 2018 günü Malatya Mezarlıklar Müdürlüğünün yayınladığı taziye ilanlarında 6 kişinin vefat ettiği görülürken, 14 Eylül 2019 günü 6 kişinin vefat ettiği görülmekte, 14 Eylül 2020 günü ise 31 kişinin vefat ettiği görülmektedir.

Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkün. Ülkemizde doğal afetin yaşanmadığı bir dönemde bu vefatların artışının bir nedeni, anlamı olmalı ve bu nedenler halka açıklanmalı.

Vefat Bilgi Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir