Arguvandan

Atatürk Kız Lisesi’nin Yerine Millet Kütüphanesi Yapılıyor

Malatya’nın en gözde yeri olan Kanal boyunda Malatya’lıların okul ihtiyacını karşılamak üzere 1970 yılında bir okul yapılır.  1971 öğretim yılında Merkez Lise olarak öğretime başlar, kısa süre sonra, ismi Atatürk Lisesi olarak değiştirilerek eğitime ve öğretime devam eder.

Atatürk Kız Lisesi

Malatya Atatürk Lisesi, 1980 öncesi öğrenci olaylarının yoğun yaşanan okullardan biridir. Ülkede hiç bir siyasi parti tek başına iktidara olamadığı için, ülke koalisyon hükumetleri ile yönetilmekte, mecliste iktidar çoğunluğu pamuk ipliğine bağlı gibiydi. Kurulan koalisyon hükumetleri sık sık dağılmakta, yerine yeni hükumet kurulması çalışmaları yürütülür ve yeni hükumetler kurulurdu. Siyasetin tepesinde yaşanan bu ayrışmalar ülkenin her tabakasına yansımaları en kısa zamanda kendisini gösteriyordu.

İşte tam bu zamanlarda Malatya Atatürk Lisesi öğrenci olaylarının tam merkezinde bulunuyordu. Okul o kadar çok siyasallaşmıştı ki, iktidar değiştiği anda okulun öğrenci ve personelleri de siyasi olarak el değiştiriyordu. Okulun eski öğrencileri faklı okullara gider, okula farklı okullardan yeni yeni öğrencileri gelirdi. Yani okul bir gün önce sol görüşlü öğrencilerin kontrolünde ise, ikinci gün sağ görüşlü öğrencilerin kontrolüne geçebiliyordu. İktidarın değişmesine aldırış etmeden okulda eğitimini sürdürmeye çalışan sol görüşlü öğrenciler, 6 Aralık 1975 günü  okulun son katında sıkıştırılır ve sol görüşlü Kazım Göktaş pencereden atılarak öldürülür.

Okulda terör olaylarının önlenmesi için yöneticiler okulun vasfını değiştirirler. Daha önce karma eğitim yapılan okul, 1978-1979 öğretim yılında kız lisesine dönüştürülerek  Atatürk Kız Lisesi adını alarak  eğitim ve öğretime devam eder.     

Uzun yıllar Atatürk Kız Lisesi olarak hizmet veren okul, 2012-2013 öğretim yılında “Atatürk Kız Aanadolu Lisesi” adını alır.

Daha sonraki yıllarda depreme dayanıklılık testlerinde eğitim ve öğretime elverişli olmadığı anlaşılan okul binası, Milli Eğitim Bakanlığı,   okul arsası  yeşil alan olarak Malatya halkının hizmetine sunulmak  ve Milli Eğitim Bakanlığına  yeni bir okul yapılması şartı ile Battalgazi Belediyesine devredilir.

Atatürk Kız Anadolu Lisesi

Malatya Atatürk Kız Anadolu Lisesi’nin Kanal boyundaki arsasına Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından “Yeşil Kuşak” Projesi kapsamında Millet Kütüphanesi yaptırılıyor.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi.  “Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın 8 Eylül 2020 Dünya Okuma Günü’nde müjdesini verdiği Millet Kütüphanesi, Eski Atatürk Kız Lisesi’nin 7.100 m2’lik alanında yaptırılacak.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Eylül ayı içerisinde ihalesi yapılacak olan Millet Kütüphanesinin 4.900 m2 park ve rekreasyon alanı ile 5.500 m2 150 araçlık yer altı otoparkı bulunuyor.

Bodrum, Zemin + 2 kat olarak inşa edilecek Kütüphane, toplamda 13.580 m2 kapalı alana sahip olacak.

Kütüphane ile ilgili bir açıklama yapan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan şunları söyledi:

“Millet Kütüphanesinin mimarisi, Malatya’ya özgün ve yakışır bir tarzda projelendirildi. Büyük önem verdiğimiz Yeşil Kuşak kapsamında Millet Bahçesinin de bir parçası olacak Millet Kütüphanesi içerisinde; Çok Amaçlı Salon, Çocuk Kütüphanesi, Okul Öncesi Kütüphanesi, Gençlik Merkezi, Kafe, Kitaplık, Serbest Çalışma Alanları, Kent Arşivi, Multimedya Alanı, Maker Odaları, Görsel ve İşitsel Materyaller Alanı, 220 Kişilik Konferans Salonu olacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir