Arguvandan

Süleyman Demirel’e, ülkenin durumu hakkında ne düşündüğü sorulmuş

Süleyman Demirel, 1 Kasım 1924 yılında Isparta İslamköy’de dünyaya gelmiş siyasetçi,mühendis, devlet adamıdır.  Süleyman Demirel, 1965-1993 yılları arasında 10 yıl 5 ay Başbakanlık yapmış, 7 defa başbakan olarak hükumet kurmuş, başbakan olduğu 12 Mart 1971 de askeri muhtıra ile, 12 Eylül 1980’de askeri darbe ile hükumet’ten uzaklaştırılmış, 1964-1980 yılları arasında Adalet Partisi Genel Başkanı, 1987-1993 yılları arasında Doğru yol Partisi Genel Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 17 Nisan 1993 – 16 Mayıs 20000 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuş,  13 Mayıs 2015 tarihinde böbrek yetmezliğinden vefat etmiş, mizahı seven  önemli bir siyaset adamıdır. 

Demirel’e ülkenin durumu hakkında ne düşündüğü sorulmuş….

Demirel de soruyu yönelten kişiye:
– “Bak sana bunu bir fıkrayla anlatayım da pazar neşesi olsun” demiş. Demirel’in anlattığı fıkra şu:

Osmanlı döneminde yolsuzlukları ile ünlü Karakuşi adında bir kadı varmış. Bir gün Karakuşi Kadı, bir fırının önünden geçerken burnuna güzel bir koku gelmiş. Vitrinde güveç içinde nar gibi kızarmış sahibini bekleyen nefis bir ördek var…. Karakuşi Kadı, fırıncıya:

– ‘Ben bunu aldım’ demiş. Kadıya itiraz edilir mi? Fırıncı hemen ördeği paket yapıp vermiş. Az sonra ördeğin asil sahibi gelmiş:

– ‘Hani bizim ördek?’ Fırıncı boynunu büküp:

– ‘Uçtu’ deyince iş kavgaya dönüşmüş. Kavga sırasında fırıncı, araya giren bir gayrimüslim müşterinin gözünü çıkarınca korkup kaçmaya başlamış… Gayrimüslim de peşinde kovalıyor…

Bir duvardan atlarken, bilmeden duvarın öteki tarafındaki hamile bir kadının üstüne düşmüş. Kadın, çocuğunu düşürdüğü için, kadının kocası da fırıncının peşine düşmüş. Can havliyle kaçan fırıncının çarpıp devirdiği Yahudi bir vatandaş da kızıp peşlerine takılmış… Sonunda duruma müdahale eden zaptiyeler hepsini yakalayarak Karakuşi Kadı’nın karşısına çıkarmışlar. Kadı sırayla sormuş…

Ördeğin sahibi,
– ‘Bu adam ördeğimi hiç etti’ diye şikayet etmiş.

Karakuşi Kadı, fırıncıya sormuş:
– ‘Ne yaptın bu adamın ördeğini?’

Fırıncı
– ‘Uçtu’ demiş.

Kadı, kara kaplı defterini açmış:

– ‘Ördeğin karşısında tayyar yazılı. Tayyar ‘Uçar’ anlamına gelir. O halde ördeğin uçması suç değil’ diyerek, fırıncının ördek işinden beraatına karar vermiş. Gözü çıkan gayrimüslim vatandaşa sormuş. Onun şikayetine de kara kaplı defterden bir madde bulmuş:

– ‘Her kim, gayrimüslimin iki gözünü çıkara, o müslimin tek gözü çıkarıla…

Davacı:
– ‘Benim tek gözüm çıktı. Şimdi ne olacak?’ diye sorunca Karakuşi Kadı

– ‘Şimdi’ demiş, ‘Fırıncı senin öbür gözünü de çıkaracak, biz de onun tek gözünü çıkaracağız. Tabii gayrimüslim şikayetinden hemen vazgeçmiş, fırıncı bu davadan da beraat etmiş.

Çocuğunu düşüren kadının kocasına da Karakuşi Kadı:

– ‘Tamam’ demiş, ‘Karını vereceksin, bu adam yerine yeni çocuk koyacak.’ Böyle olunca adam da şikayetini anında geri almış, fırıncı bu davadan da kurtulmuş. Kadı dönmüş Yahudi’ye:

– ‘Senin şikayetin nedir bre?’ Yahudi bir süre düşündükten sonra ellerini açmış,

– ‘Ne diyeyim kadı efendi’ demiş, ‘Adaletinle bin yaşa Sen,
e mi!’

Demirel bu fıkrayı anlattıktan sonra kendisini dinleyen topluluğa dönerek, kıssadan hisse:

– Ananı “öpen” kadı ise, kimi kime şikayet edeceksin?.. Bugün ülkedeki durum bu! Agnadın mı?

Alıntı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir