Arguvandan

CHP Kurultayı ve Sonuçları

 

CHP 37. Olağan Kurultayını 25-26 Temmuz 2020 günlerinde yaptı. CHP’yi, bir sonraki seçimlere taşıyacak yönetim kadrosunu belirlendi.

CHP delegeleri,  Kemal Kılıçdaroğlu’nu 6. Kez Genel Başkanlık görevine büyük çoğunlukla yeniden seçti. Kılıçdaroğlu, rakibinin olmadığı kurultayda  büyük mücadele sergileyerek koltuğunun korumayı başardı.

Rakibin olmadığı bir kurultayda, nasıl olur da büyük mücadele verilir diye sormak insanın aklına gelebilir.  Gerçekten çok büyük bir mücadele verildi. Kılıçdaroğlu’nun– 12 Haziran 2010 – 7 Haziran 2015 – 1 Kasım 2015, 10 Ağustos 2014, 24 Haziran 2018, Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 30 Mart 2014, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde başarı gösteremedi.

Kılıçdaroğlu’nun siyaset sahnesinde kalabilmesi için bir seçimi kazanması gerekiyordu.  Genel, yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanamayan, hatta oy artışı sağlayamayan Kılıçdaroğlu asıl mücadelesini parti için seçim çalışmalarına, kurultaylara verdi. İktidar düşüncesi olmayan Kılıçdaroğlu için, en büyük rakibi parti içi muhaliflerdi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, son olağan kurultayda delegelerden 1251 oy alarak koltuğuna sıkı sıkıya sarılarak,  kimseye teslim etmeyeceğini  dosta düşmana gösterdi.

Kılıçdaroğlu, parti içi bu başarısını,  parti içi siyaset çalışmasına, delege yazımına, emir komuta zincirine, parti içi diktatörlüğe borçlu olduğunu yıllarca  test etti ve gördü. Koltuğunu korumak için diğer partilerin alt edilmesine değil, parti içi muhalefetin alt edilmesi gerektiğine inandı.

Kılıçdaroğlu, parti için delege çalışmasında gördüğüm kadarıyla beni veya benim işaret ettiğimi seçeceksen seni delege  seçeyim /seçtireyim yöntemini uyguladı.

Kılıçdaroğlu ve ekibine muhalif, hiç kimseyi delege seçtirmemek / yazdırmamak için  ince eleyip sık dokudu. 

Kılıçdaroğlu’nun tüm isteği çarşaf liste ile seçime girmek gibi görünmek,  ancak daha sonra yayınladığı anahtar listeyi deldirmeden seçilmesini sağlamaktır.  Görünürde demokratik bir kurultay izlenimi yaratmak, diğer siyasi partilerden farklı olduğu izlenimini kamuoyuna vermek, aynı zamanda sadece kendisinin istediği listenin parti meclisine seçilmesinin sağlamaktır.

Kılıçdaroğlu, halka ve kamuoyuna demokratik bir kurultay yaptığını ispatlamaya çalışıyor, gerçekte yaptığı ise usulüne uygun olmayan yöntemleri kullanarak, usulüne uygun olmayan (herkes usulüne uygun olmayan işlemlerin TDK’undaki karşılığını bilir)  işlemler yapıyor.

Bu kadar titiz çalışmasına rağmen Kılıçdaroğlu beraber yürümek istediği  Mustafa Sezgin Tanrıkulu, Tuncay Özkan, Ünal Çeviköz, Yıldırım Kaya gibi isimlerin Parti Meclisine girmesine delegeler izin vermedi.

Gaye Usluer, Gökhan Günaydın, Eren Erdem, Müslim Sarı listeyi delerken, Kılıçdaroğlu’nun partiden ihraç ettirdiği Aylin Nazlıaka, parti meclisine girmesine engel olamıyor.   

Erbil Aydınlık, Ahmet Hakan Uyanık, Semra Dinçer, Hasan Efe Uyar cinsiyet ve gençlik kotasından PM’ye girmesi karşısında çaresiz kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir