Arguvandan

Kıbrıs Barış Harekatı

Kıbrıs Barış Harekatı

Kıbrıs etnik yapı olarak %80’i Rum ve %20 Türk asıllı iki halktan oluşmaktadır.  Kıbrıslı rum’lar çoğunluk kendilerinde olduğu için Kıbrıs’ın geleceğini tayin etme hakkının kendilerinde olduğunu görüyorlardı. Yunanistan, Kıbrıs meselesini Birleşmiş Milletlere taşıyarak Kıbrıs’ta yaşayan nüfusun kendi kaderini tayin etmesi ile çözülmesini hedefliyordu.

Türkiye, Kıbrıs’ta iki farklı halkın olduğunu, eşit haklara sahip olduğunu iddia ediyordu. İngiltere, Rum-Yunan ikilisine “ kaderi tayin hakkı kıbrıs’ta Türk ve Rum tarafınındır, tek yanlı kullanılamaz” düşüncesini ifade eder.

Tek yanlı taksimin olmayacağını anlayan Rumlar, Makaryos liderliğinde Kıbrıs’ı kayıtsız şartsız Yunanistan’a bağlamak amacı ile ENOSİS silahlı terör örgütünü kurar.

ENOSİS terör örgütü, Kıbrıs’ta bulunan Türkler’i adadan  kovmak, asimile etmek adanın tek sahibi olmak için terör eylemlerine başlarlar. Türk köyleri basılır, yüzlerce şehitler verilir. Türkiye, taksim konusunda savaşmaktan çekinmeyeceğini dünya kamuoyuna deklere edince. Rumlar, Türkiye Cumhuriyeti, İngiltere ve Yunanistan’ın  garantörlüğünü içeren 1960 anlaşmasını imzalayarak  Bağımsız Kıbrıs Cumhuriyetini kurmayı kabul eder.

Ada’da 1963 yılında katliamlar tekrar başlar. ENOSİS, Türk köylerine saldırılar, katliamlar yapar. Türkiye, Kıbrıs’la yakından ilgilenir, kıbrıs’lı Türk’ere tam destek verir.  EOKA saldırılarını durdurmak için 1964 yılında Türk Hava Kuvvetleri uyarı uçuşu düzenler.  Türk Hava Kuvvetlerinin uyarı uçuşuna Rumlar tarafından ateş açılarak bir TSK uçağı düşürülür, şehit olan pilot yüzbaşı Cengiz Topel’in şehit olmasına rağmen naaşına işkenceler yaparlar.

Yunanistan’da 21 Nisan 1967 yılında Albaylar Cuntası yönetime el koyar.  Kıbrıs’ta Albaylar Cuntasının desteklediği Nikos Sanson 15 Temmuz 1974 yılında yönetime el koyar. Cumhurbaşkanı Makaryos İngiltere’nin hava üssüne sığınır. 

Türkiye Cumhuriyeti, 15 Temmuz darbesine çok sert tepki gösterir. Türkiye, garantör devlet olan İngiltere ile birlikte adaya müdahale etmek, mevcut düzeni korumak ister, ancak İngiltere, Türkiye’nin taleplerine olumlu cevap vermez.

Türkiye’de CHP ve MSP koalisyon Hükumeti iktidardadır.  Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan’ın  oluşturduğu koalisyon hükumeti adaya müdahale kararı alır.  Türkiye Cumhuriyeti Hükumetinin kararı gereği Türk Silahlı Kuvvetleri , Kıbrıs’ta yaşayan soydaşlarımızı korumak için adaya 20 Temmuz 1974 günü “Kıbrıs Barış Harekatı”  çıkarma yapar.  Çıkarmayı dünya kamuoyuna rahmetlik Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf R. Denktaş radyodan Türk Silahlı Kuvvetlerinin çıkartmayı başlattığını duyurur. 

Birleşmiş Milletlerin  Ateşkes kararı gereği 22. Temmuz 1974 günü silahlar susar. Darbecilerin istifasından sonra BM Güvenlik Konseyi’nin 20 Temmuz 1974 tarih ve 353 sayılı kararı ile garantör devletler (Türkiye, İngiltere ve Yunanistan) arasında görüşmeler başlar.  8 Ağustos 1974  günü aldıkları bir kararla Rum ve Türk taraflarının devamlılığı adına federal devlet statüsünde kalınmasında mutabakat sağlanır.  Mutabakata rağmen Rumlar etrafını çevirdikleri Türk köylerinde katliamlara devam ederler.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 14 ve 15 Ağustos tarihlerinde ikinci harekatı başlatırlar. İkinci harekatta Doğu ve Batı hattında ilerleyerek Magosa, Lefkoşa ve Lefke hattının kuzeyindeki bölgenin hepsi ele geçirildi ve Yunanistan’ın ENOSİS  hayali Akdenizin sularına gömülür.

Şanlı Ordumuzun Kıbrıs zaferinin 46. yıl dönümü kutlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir