Arguvandan

2 Temmuz 1993 Madımak Olayı’nın Ardından

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta gerçekleşen ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nin yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olaylardır. 

2 Temmuz 1993 Sivas'da 35 aydının yakıldığı Madımak oteli
2 Temmuz 1993 Sivas’da 35 aydının yakıldığı Madımak oteli

Sivas katliamı sonrasında siyaset sahnesinde bulunan siyasetçi ve devlet adamlarının olaya bakışlarını içeren  sözlerinden bazılarını hatırlayalım.

  • “Çok şükür otel dışındaki halkımız zarar görmemiştir!” Zamanın Başbakanı Tansu Çiller
  • Olay Münferittir, ağır tahrik var, bu tahrik sonucu halk galeyana gelmiş,güvenlik kuvvetleriellerinden geleni yapmışlardır.” Süleyman Demirel Dönemin Cumhurbaşkanı
  • “Olayı bu kadar büyütmek yanlış, bir futbol maçında da bu kadar insan ölebilirdi.” Mesut Yılmaz Anamuhalefet Partisi Genel Başkanı (ANANP)
  • “Güvenlik güçlerimizin özverisiyle vatandaşlarımızın daha fazla zarar görmesi engellenmiştir.” Erdal İnönü SHP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı
  • “Müdahale etmeyin.” Doğukan Öner Dönemin Sivas Emniyet Müdürü
  • “Otel sahibi kundaklanmıştır.” Mehmet Gazioğlu İçişleri Bakanı
  • “Bir defa şöyle bir Fatiha okuyalım. Sonra şunların ruhuna el fatiha diyelim.” Temel Karamollaoğlu Dönemin Sivas Belediye Başkanı
  • “Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun. Zaten onlar da söylüyorlar… Yıllar yılı içerde olan vatandaş, içlerinde kaçak olanlar vardı. Recep Tayyip Erdoğan Sivas davası zaman aşımından düşünce.

35 Aydının yakılmasını kınayan vatandaşların düşüncelerini ifade eden bir kaç söz.

Farklı düşünüyor, farklı inanıyor, farklı yaşıyor diye insan öldürülen ve çok daha kötüsü buna alkış tutulan bir dünyada insan henüz tam olarak insanlaşmamıştır.

Kalbin varsa, türkü yakarsın. kalbin yoksa, insan…

Ateşi bulanlar utandılar Madımak’ı duyunca. Ateş utandı. Yakanlar ve yaktıranlar utanmadı insanlıklarından.

Sivas Katliamını kin, nefret ve intikam için değil, bir daha olmaması için asla unutmayacağız

Bağlama dediğin üç tel bir tahta Ama boyun eğmemiş Ne taca, ne tahta

Sivas’ta, Madımak otelinde yakılarak şehit edilen 33 canımızı rahmetle anıyoruz. Suçları semah dönmek ve deyiş söylemekti. Anıları mücadelemizde yaşayacak! Zalimlere boyun eğmeyeceğiz!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir