Arguvandan

“En İyi Kiraz ve En Bakımlı Kiraz Bahçesi” Yarışmasında Dereceye Girenler Ödüllendirildi

Yeşilyurt Kaymakamlığı, Yeşilyurt Belediyesi, Yeşilyurt İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Yeşilyurt Ziraat Odası işbirliği ile düzenlenen ‘En İyi Kiraz’ ve ‘En İyi, Bakımlı Kiraz Bahçesi’ yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

Yeşilyurt Belediyesine ait Çırmıhtı Ahmet Atılgan Parkında sosyal mesafe kuralları altında ödül töreni düzenlendi.

Koronavirüs salgını nedeniyle Festival düzenlemediklerini söyleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz En İyi Kiraz ve En İyi Kiraz Bahçesi yarışmamızı ise belli kurallar altında, gerekli tedbirleri alarak düzenledik. Ödül törenimize teşrif eden herkesi Kadim Çırmıhtı’da ağırlamaktan onur duymaktayız.” diye konuştu.

Yeşilyurt Kaymakamı Turgay Gülenç ise, “ Kirazımızın tadını ve güzelliğini anlatmaya kelimeler yetmez, hem ülkemizin hem de dünyanın en kaliteli kirazlarından bir tanesidir.  Kirazımızın pazar ya da tanıtım gibi bir sorunu olmamakla birlikte geleneksel olarak her sene düzenlediğimiz kiraz yarışması birlik ve beraberliğimize ve dayanışma ruhumuza farklı bir güç katmaktadır. Yarışmada emeği geçen, katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederken, yarışmaya katılan tüm çiftçilerimiz ise tebrik ederim.” şeklinde konuştu.

Konuşmasına Babalar Gününü tebrik ederek başlayan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, “ Bugün güzel bir gün, Yeşilyurt Kadim bir ilçemizdir. Yeşilyurt insanıyla, teşebbüsüyle, ticaretiyle sadece Yeşilyurt’ta değil Türkiye’de isim yapmış bir ilçemizdir. Kirazı da aynı şekilde çok değerli bir meyvedir. Türkiye’de en önemli kiraz mahsulünü üreten yerlerden bir tanesi Yeşilyurt’tur.İlçe Kaymakamımız, Yeşilyurt Belediye Başkanımız, İlçe Ziraat Odası Başkanımız ve İlçe Tarım Müdürlüğümüz çok güzel bir organizasyon düzenlediler. En iyi kirazı ve en iyi kiraz bahçesini belirleyip ödüllendirmek adına güzel bir çalışma örneği sergilediler. Bu güzel çalışmayı hayata geçiren başta İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız olmak üzere tüm paydaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

En İyi Kiraz ve En Bakımlı Kiraz Bahçesi Ödülleri Sahiplerini Buldu.

‘En İyi Kiraz’ yarışmasında ise birinci 95.70 puanla Fırat Ödemiş, ikinci 95.20 puanla Metin Şalvarcı, üçüncü 93.50 puanla Mustafa Budak, dördüncü 93.20 puanla Abdullah Kızılkaya oldu. En Bakımlı Kiraz Bahçesi kategorisinde ise birinci 97.50 puanla Ömer Topaloğlu olurken, ikinci 92.70 puanla Mesut Toros, üçüncü ise 91.70 puanla Ahmet Danacı oldu. Dereceye giren üreticilere toplam 16 bin 500 TL. para ödülü takdim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir