Arguvandan

Taşharon Kilisesi Restore Ediliyor

Taşharon Kilisesi, Malatya Merkez Çavuşoğlu Mahallesinde  18. yüzyılın ikinci yarısında 1335 m2’lik alanda üzerine   15,90*26,40 m. Boyutlarında dikdörtgen bir plan üzerine  kesme taşlarla inşa edilmiştir.

Kilisenin giriş kapısı batı cephesinden sağlanmaktadır. Kilisenin tavanı tuğladan yapılmış büyük bir kubbe ile kapatılmıştır. Kilise zaman içerisinde tahrip olmuş, ana binayı korumak için kapı ve pencereleri biriket ile kapatılmıştır. Taşhoron Ermeni kilisenin kitabesi fazlaca tahrip olduğundan yazıları okunamamaktadır. 

Taşhoran kilisesi, Malatya Büyükşehir Başkanlığı tarafından 29 Nisan 2020 tarihinde 2.276.083,68TL + KDV  ile restorasyon ihalesi yapılmış olup, işin teslim süresi olarak 365 günde tamamlanması öngörülmüştür.

Taşhoran Kilisesi Restorasyon İhale

Restorasyon çalışmalarının devam ettiği Taşharon kilisesinde incelemelerde bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, restorasyola ilgili açıklamalarda bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi mekanların yeniden ayağa kaldırılarak gelecek nesillere aktarılması için çalışmalar başlattık. Bu çalışmalar kapsamında restorasyon çalışmalarına başlanan Taşharon kilisesinde çalışmalar devam etmekte.

Taşhoran Kilisesi restorasyon

Malatya’daki kültür varlıklarımızın önemli bir ayağı olan kilisenin de aslına uygun bir şekilde restorasyon işlemleri başlatıldı. Restorasyon işlemlerini bitirdikten sonra buranın içerisine işlevsel olarak hangi işlevi vereceğimizi yine buradaki bölge insanımızla oturup değerlendireceğiz.  

Kültür merkezi mi olur, yoksa kısmi anlamda bir ibadet şeklinde değerlendirebilecek bir yapı formatında mı olacak buranın geçmişte yaşayan inşalarıyla da istişare ederek bu süreci en güzel şekilde götüreceğiz.

Bu tarihi değerimizi biz insanlığın ortak değeri olarak görüyoruz. İnsanlığın ortak değeri olan bu değerlerin ayağa kaldırılması hem günümüze hem gelecek kuşaklara taşınması noktasında bizim manevi sorumluluğumuzun olduğu bilincindeyiz.

Çalışmalar sırasında herhangi bir aksilik çıkmazsa çalışmalar Aralık ayı sonu veya 2021 başı gibi tamamlanacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir