Arguvandan

Yürü be, Lanet Adam Ne Yaparsan Yap

Ülkemizde nüfus artış hızının tehlikeli boyutlara geldiği  fikri ilk defa 1955 yılında gündeme gelmiştir. 

Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ana ve çocuk sağlığı konusunda doğum kontrolü konusunda araştırma incele başlatmış. 27 Mayıs 1960 devrimi sonrası Milli Birlik Komitesi ana ve çocuk sağlığı ve aile planlamasını ciddi olarak gündeme almış. 1960 yılında kurulan Devlet Planlama Teşkilatı, ana ve çocuk sağlığı konusunda ilk beş yıllık plan dahiline alarak konu üzerinde çalışmalara başlanmış. Ana çocuk sağlığı ve doğum kontrolü ile ilgili ilk yasa Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilerek 10 Nisan 1965 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girer. 557 Sayılı Nüfus Planlaması yasası ile artık nüfus planlaması yapılabilecek adımlar atılır. Yasada çocuk sahibi olmak yada olmamak bir özgürlük olduğu, ülkemizde tıbbi zorunluluk dışında kısırlaştırma ve kürtaş yasaklanmış, sadece devlet gebeliği önleme tedbirleri alabilecektir. Devlet, köylerde, kırsal alanlarda gezici ekipler kurar, halk eğitimine önem verir, radyo ve gazete gibi haber araçlarından yararlanır, okullarda ve orduda eğitim programları uygular.

İdealist doktorlar doğum kontrolünü üst seviyeye çıkarabilmek için sahada çeşitli zorluklar yaşar. 1970’li yılların sonunda idealist bir kadın jinekolog başından geçen olayı şöyle anlatıyor.

Nöbetçi olduğum bir akşam 35 yaşlarında bir hasta geldi, muayene ettim, gerekli tedaviyi uyguladım. Hastaya doğum kontrolünün önemini anlatmak için  konuşmaya başladım.

  • Kaç çocuğun var?
  • Hasta, 4 oğlum, 2 kızım olmak üzere 2 çocuğum var.
  • Doktor, bu kadar çocuğu neden yapıyorsun, nasıl besleyecek, büyütecek, okutacaksın, 2-3 çocuk yeterli, neden korunmuyorsun?
  • Hasta, eşim korunmama müsaade etmiyor.
  • Doktor, ben şimdi eşinle konuşur onu ikna ederim.

Doktor, hastanın eşini çağırır, hastanın kocasını saf, bir köylü olduğunu görür ve ne söylerse cevap vermeyeceğini düşünerek tehdit vari olarak konuşur.

  • Doktor, bu kadının hali ne, yazık değil mi? Her yıl bir çocuk bu kadınında canı var, çok yazık, çocuğunuz olmasa hadi neyse diyeceğim ama, 4 erkek, 2 kız olmak üzere 6 çocuğunuzda var, biraz kurallara uyun, doğum kontrolü diye bir şey var. Yalnız çocuk yapmakla olmuyor, çocukları, okutmak, eğitmek, iş sahibi yapmak kolay mı?  Ne kadar az çocuk olursa o kadar iyi eğitir, yetiştirirsiniz. Eğitimli, kültürlü yetişen çocuk vatanına, milletine anasına ve babasına daha çok faydalı olur.  Doğum kontrolü uygulayın, bak açık söylüyorum, bu kadını bir daha bu halde getirirsen senin şeyini keserim.
  • Hastanın eşi, doktor hanım kesip ne yapacaksınız, size mi lazım?

Aldığı cevapla  doktor hanım şaşkına döner ve hastanın eşine yüksek sesle şöyle der.

“Yürü be, lanet adam ne yaparsan yap”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir