Arguvandan

Karaca Ortaokulundan Anılar

Karaca Ortaokulu’nun kaderi midir, her nedense personel sayısı açık olduğu dönemlerde müdür, bir memur, bir hizmetli ve iki öğretmenden fazla olmazdı.  Okulun çoğu dersi ya boş geçer ya da branş dışı öğretmenlerle doldurulurdu.  Öğretmenlerin tamamı haftalık 30 saat maaş ve ücret karşılığı derse girerler, bazılarınında fahri (ücretsiz) derse girdikleri olurdu. Okulun öğretmen ihtiyacı hiç bir öğretim yılı tamamlanamadı. Bazı dönemler okulda müdürlük görevini yürütecek öğretmen olmadığı için İlkokul müdürü Mustafa Açıkel ortaokul müdürlüğüne vekalet ederdi.

Ortaokulun bu kadar uzun yaşamasında “Karaca Ortaokulu Koruma Derneği”nin katkısı büyük oldu. Koruma Derneğinin yönetiminde Yusuf Gökkaya rahmetli olduktan sonra, 1985-1990 yılları arasında  İsmail Karacan, Gazi Özden ve Rıza Özcan bulundular. Öğretmen ihtiyacını sürekli gündemde tutar, Malatya Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğünden öğretmen talebinde bulunurlardı. İsmail Karacan, Gazi Özden ve Rıza Özcan o kadar çok Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Vali Yardımcısı Mehmet Çapraz’ın yanına giderlerdi ki bayağı içli dışlı olmuşlardı. Bir defasında Vali Yardımcısı Mehmet Çapraz, önümüzdeki hafta sizin okula kesin olarak öğretmen vereceğim diye söz verir.
Öğretmen atamasının yapılacağı gün Koruma Derneği yönetim kurulu üyeleri (İsmail Karacan, Gazi Özden ve Rıza Özcan) sabah saat 09.00 gibi Vali Yardımcısı Mehmet Çapraz’ın kapısını çalar içeri girerler. Vali Yardımcısı bu üçlüyü görünce buyurun gelin, bak sözümde durdum sizin okula öğretmen atadım der.  Dernek yönetim kurulu üyeleri çok mutlu olurlar, koltuğa otururlar. Kısa bir hal hatırdan sonra, Gazi Özden söz alır.
-Sayın Valim biz dün akşam geç saatlere kadar okuldaydık yeni gelen öğretmen görmedik, sabahda erken kalktık buraya geldik yine görmedik, sizin bu atadığınız öğretmenlerin adları nedir der.
Vali Muavini, Milli Eğitim Müdürlüğü orta öğretim şefi Hulki beyi arar ve çabuk Karaca Ortaokuluna atadığımız öğretmenlerin dosyasını bana getir der.
Milli Eğitim Müdürlüğü Valilik binasında olduğu için bir kaç dakika sonra, Hulki Bey Vali Muavini Mehmet Çapraz’ın makamına gelir.
-Mehmet Çapraz, Hulki Bey’e Karaca Ortaokuluna atadığımız öğretmenlerin adlarını dernek üyelerine oku der.
Hulki Bey, okumaya başlar.
-“İsmet Atal, Sabri Yıldız’ın atamasını yaptık sayın valim” der.
Gazi Özden söz alarak,
-“Sayın Valim,  Sabri Yıldız bizim okulun öğretmeniydi, önceki yıl tayini çıktı gitti, İsmet Atal’da bizim okulun öğretmeniydi o da geçen yıl Arguvan Yazıbaşı (Narmikan) Ortaokuluna gitti. Hulki Bey size yalan söylüyor efendim” der.
Vali Yardımcısı Mehmet Çapraz, Hulki beye sorar.
-“Bu arkadaşların söyledikleri doğrumu?”
Hulki bey, (eğilir, bükülür, kırk kat olarak)
– “Evet efendim doğru söylüyorlar” der.
Vali Muavini, Ortaözlük şefi Hulki bey’e hakaret ederek makamından kovar. Tekrar öğretmen atama emri verir. Ne yazık ki  Vali Muavini Mehmet Çapraz’ın tüm gayretlerine rağmen öğretmen ataması yapılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir