Arguvandan

Elektrik Nereden Geliyor, Nereye Gidiyor?

Anadolu’da 1970’li yılların sonlarında eğitim seferberliği başlatılır.  Köylerinde okul açılmasını isteyen halk arsa bağışlar, bina yapar, devlet ise bir müdür atar, bir mühür bastırarak bir okul açardı.

Çok kısa sürede köylerde mantar gibi ortaokullar türedi. Okullara önce atanan müdürler daha sonra hizmetli, memur ve bir kaç öğretmen ataması yapılır, okulların personel mevcudu bir müdür, bir memur, bir hizmetli ve iki öğretmenden oluşurdu.

Okullarda öğrenci ve personel sayısı sınırlı olduğu için personeller arasında resmiyet de olmazdı. Bir gün bir okulda Gültekin isminde bir matematik öğretmeni varmış, Gültekin çok matrah biri imiş. Gültekin öğretmenin görev yaptığı okul Keban – İstanbul elektrik nakil hattının hemen yanındaymış. Gültekin öğretmen, bir kaç arkadaşı ile Mayıs ayında okulun önünde otururken karşıdan hizmetlinin geldiğini görür ve arkadaşlarına siz iyi izleyin bakın ben ne yapacağım der. Hizmetli okula yaklaşır. Gültekin hoca yüksek sesle seslenir “ ya kardeşim elektrik direklerinin dikmişler aylardır düşünüyorum bu elektrik nereden geliyor, nereye gidiyor ben anlamadım” der. Bunu duyan hizmetli cevap verir “hocam, bunda bilmeyecek ne var ben şimdi direğe çıkar ellerimle  bakarım nereden gelip nereye gittiğini sana söylerim” der. Hizmetli, yüksek gerilimli elektrik direğine çıkmak için koşar.  Bunu gören Gültekin hoca, ben ne yaptım, hizmetliyi elektrik çarpacak korkusuna kapılır, arkadan seslenir “ ben şaka yaptım aman direğe çıkma” diye hem seslenir hem arkasından koşarak yakalamaya çalışır. Gültekin hoca, hizmetliyi direğe tırmanmadan yakalamayı başararak rahat bir nefes alır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir