Arguvandan

Asgari Ücretlinin Ev Hayali

Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da  başlayarak dünyayı tehdit eden Koronavirüs (Covid-19)  salgınında  Çin’den sonra ülkemizde 4 Mart 2020’de ilk vaka tespit edildi.

Ülkemizde ilk ölüm 11 Mart 2020 günü yaşandı. Salgın nedeniyle iktidar Bilim Kurulu oluşturarak Covid-19  ile mücadelede bilim kurulu kararları doğrultusunda çalışmalara başladı. Dünyada ilk defa görülen ve hakkında hiçbir şey bilinmeyen virüse karşı tüm dünya ülkeleri seferber oldu. Tüm dünyada virüsle mücadele konusunda oluşturulan üç kural olan sosyal mesafe, temas ve maske konusunda alınan kararların uygulanması için okullar tatil edildi, fabrikalar kapandı. Toplu ulaşım araçları, özel ulaşım araçlarına, hava kara ve deniz ulaşım yollarına kısıtlamalar getirildi ve hayata yeni kurallar kondu. Hatta virüsle mücadele edebilmek için sokağa çıkma sınırlaması uygulandı. Ülkemizde etkin mücadele sonunda 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren alınan kurallarda normalleşmelere geçilmesi kararları alındı ve uygulamaya konuldu.

Virüsle mücadelede yapılırken ekonomi durma noktasına geldi. Hükümet ekonomiyi canlandırmak için devlet bankalarının  öncülüğünde çok uzun vadeli ve çok düşük faiz oranları ile kredi musluklarını açtı.

Devlet bankaları, konut kredilerinde 12 ay ödemesiz olmak üzere yüzde 0,64 faizle 180 ay kredi paketini açıkladılar. Çok uzun vade ve düşük faiz oranları ile vatandaşlar ev almak için emlakçılara koştu.  Ülkemizi nüfusunun büyük bölümünü oluşturan asgari ücretliler de nihayetinde bir eve kavuşma ümidine kapıldı. Hayatlarında belki de ilk defa emlakçının kapısını çalan asgari ücretliler konut fiyatlarını öğrenince hayal kırıklığına uğradı. 2+1 dairelerin fiyatları 250 binden başlıyor, 3+1 dairelerin fiyatları 350 binden başlıyordu.

Asgari ücretliler maaşları ile konut fiyatlarını mukayese edince şöyle bir tablo ile karşılaştılar.  Net 2 bin üçyüz kırk beş lira yetmiş kuruş (2.375,70) maaş alan  asgari ücretli bir işçi, bu maaşı ile ailesinin geçimini yapacak, çocuklarının kıyafetini alacak, ev kirası, elektrik, su, doğalgaz giderlerini karşılayacak ve biriktireceği para ile de kendisine bir konut almasının  mümkün olmadığını gördü.

Asgari ücretli, konut fiyatları ve asgari ücretlerin sabit kalması halinde kaç yılda bir konut fiyatı kadar para kazanacağını düşündü. Asgari ücretli, konut hayalini gerçekleştirmek için,  mutfak, kira,elektrik, su, ve çocuklarının masrafı, hastane okul dahil hiç bir harcama kalemine tek kuruş harcamadan aylık kazancının tamamını  biriktirirse kaç ayda veya yılda bir konut fiyatını biriktireceğinin hesabını yaptı.  Asgari ücretli,  2+1 daireyi 250 bin liraya almayı düşünse, aylık kazancından tek kuruş yememek, harcamamak kaydıyla, alacağı  kredinin ana parasını ödemek için 105 ay yani 8 yıl 7,5 ay çalışmak zorunda. Asgari ücretli, 3+1 daireyi 350 bin liraya almayı düşünse, yine  tek kuruş harcamadan 147 ay yani 12 yıl 2 ay çalışmak zorunda olduğunu gördü.

Hükumetin açıkladığı kredi paketi, asgari ücretlinin bu dünyada bir ev alma hayaline çare olmadığı, gerçeği bir kez daha görülmüş oldu.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir