Arguvandan

Devlete ve Millete Evrensel Hukuk Kuralları ile Hizmet Edilmeli

Toplumlar, devletlerde uluslar arası adalet yazılı kurallara dayalı olarak binlerce yıllık insanlık tarihinin süzgeçinden geçerek evrensel hukuku oluşturur.

Adil olmayan, evrensel hukukla bağdaşmayan hiç bir kanun insanların vicdanlarındaki kanamayı durduramaz.

Yönetenlerin elinde güç olmak zorundadır. Demokratik toplumlarda, yöneticiler evrensel hukuk kurallarına uymak zorundadır. Evrensel hukuk kurallarını askıya alan bir yöneticinin demokratlığından, yönettiği ülkede de demokrasinin varlığından söz edilemez.

Dünya’da güçlünün, haklı olduğu düşüncesine inanan kişiler, bir süre o güce dayanarak herkese hüküm edebilirler.

Gücünün zirvesine ulaşan kişi, zirveden sonra her geçen gün gücünü kaybetmeye başlar. Güçlü olan kişi, gücünü kanıtlamak için sürekli toplum üzerinde haksızlık yapar ve toplumu baskı altında tutar. Topluma yaptığı baskılar, muhalefeti güçlendirirken iktidarıda zayıflatacaktır.

Devlet erkini elinde bulunduran kişi kendisine karşı en büyük tehditi muhalifler olarak bilir, savunma mekanizmasını ise muhalefet üzerine kurgular. Yöneticinin haksız uygulamaları sonucunda iktidarın en yakınındaki ve güvenirliğini kanıtlamış kişiler, iktidar için en büyük tehditi oluştururlar.

İktidarlar bu gün yanında bildiği kişilerin sürekli yanında olacağını düşünürler. Oysaki gelişmekte olan ülkelerde iktidarlar için en büyük tehdit demokrasileri özümsememiş atanmış kişilerdir.  Devlet erkini kullanan kişinin toplumsal desteğini kaybettiğini anladığı an  atanmış kişiler, demokratik kurallar dışında yönetime el koyar, işte buna darbe denir. Darbe sadece atanmış kişiler tarafından yapılır.

Vicdan süzgeçlerimiz, kişiler için bir evrensel hukuk görevi yapar. Haksızlıklar, vicdanlarının kabul etmeyeceği noktaya geldiğinde, insanlar bir anda güçlüyü desteklemeyi değil haklıyı desteklemeyi seçerek saf değiştirebilirler. İktidarlar, iktidarda kalmak için, muhalefet iktidar olmak için mücadele eder.  Muhalefetin evrensel kurallar içerisinde iktidar olma çalışmalarını bir darbe veya devrim olarak nitelendirilemez.

Devlet erkini ellerinde bulunduran kişiler,devlete ve millete hizmet etmenin evrensel hukuk kurallarına saygılı olmakla mümkün olduğunu unutmamalıdırlar.

Not: Yazımız güncel kişi ve olaylardan bağımsız olarak yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir