Arguvandan

Kırmızı Çizgi

 
Bir devletin kurulmasında, yaşamasında ve uluslararası ilişkilerde yaşamsal sınırları belirleyen, uğruna gerekirse kısmi veya topyekün savaş girebilme kararlılığını gösteren kararlılık ifadesidir.
 
Kırmızı çizgilerimizden biri de eski başbakanlardan Tansu Tansu Çiller Kardak Kayalıklarına Yunanistan’ın Ocak 1996 yılında asker çıkarmasına karşı “O bayrak inecek, o asker gidecek” söylemiyle kırmızı çizgisini belli etmiştir. Bu ifadeden  kısa bir süre sonra Türk Askeri Kardak Kayalıklarına çıkmış ve kayalıklar Yunan askerlerinden temizlenmiştir.  Türk Askeri “kırmızı çizgisi” için gerektiğinde savaşabileceğini Yunanistan’a ve tüm Dünya’ya göstermiş ve kabul ettirmiştir.
 
Kırmızı çizgi, kolay kolay her yerde söylenebilen bir ifade olmamalıdır.  Uluslararasında kırmızı çizgilerimizden taviz verenler gelişmeler karşısında savrulurlar ve  tutunacakları yeri kestiremezler. Bu belirsizlik ise diğer devletler üzerindeki ciddi tavırdan uzaklaştırır. Yöneticilerin, devlet geleneği ve ciddiyetinden uzaklaşmaları önemli meselelerde figüran gibi roller üstlenmelerine neden olur. Oysaki kırmızı çizgi belirleyen kişiler veya devletler o oyunun baş aktörleridir.
 
1963 yılında Kıbrıslı Türklerin haklarını bizim kırmızı çizgimiz olarak ilan ettik ancak çizgimizin arkasında yeterince duramadığımız için 1974 yılına kadar Rumlar, Kırbıs’ta Türk katliamına devam ettiler. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile figüranlığa rest çekip oyun kurucu olmaya başlayınca gelişmeler lehimize döndü.  Oyun kurallarını biz belirlemeye başlayınca Kıbrıs’ta Rumların Türklere karşı yaptığı katliamlar bir anda durdu.
 
8 Ağustos 1996 tarihinde Magosa sınır kapısından KKTC topraklarına geçerek sınırda asılı olan Türk Bayrağını indirmeye çalışan Tasos İsaak adlı Rum genci Türk Askerleri tarafından vurularak öldürüldü. Bu durumla kırmızı çizgimizde bir değişikliğin olmadığını gerekirse yine savaşabileceğimizi tüm Dünya’ya göstermiş olduk. Kıbrıs’da barış ve huzurun korunmasına katkı sağlamaya devam ettik.
 
Kuzey Irak’ta terör’e ve ABD’ye karşı çizdiğimiz bir çok kırmızı çizgilerin arkasında duramadık. Kırmızı çizgilerimiz birer birer ihlal edildi Irak parçalandı, terör örgütleri ABD desteğinde Kuzey Irak’a palazlandı.
Arkasında duramayacağımız, savunamayacağımız “kırmızı çizgiler” ülkemize yarardan çok zarar verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir